Przyszła zima biała :)

Początek grudnia przynosi nam prawdziwie zimowe krajobrazy. Świat w puszystej bieli bardzo nam się podoba, można w pełni wczuć się w klimat zbliżających się wydarzeń :) Jakich? Każdy z nas wie, że już niedługo słychać będzie dzwonki sań i nasze domy odwiedzi święty Mikołaj. Oczywiście, że odwiedzi, a jakże! Takie grzeczne z nas dzieci :) W naszej świetlicy trwają intensywne przygotowania do 6 grudnia. Zrobiliśmy już mikołajkowe dekoracje i uczymy się nowej piosenki. W końcu gdyby zajrzał do nas niespodziewany gość  musimy być przygotowani. 

A jutro ruszamy z kalendarzem adwentowym. Czy Wasze są już gotowe? Dzisiaj prezentujemy inny pomysł na samodzielnie wykonany kalendarz adwentowy. Spójrzcie sami i spróbujcie go wykonać w domu :) 

1. Przygotowujemy 24 roli po papierze toaletowym, papier ozdobny, klej i nożyczki.



2. Wszystkie rolki oklejamy papierem i sklejamy (najlepiej za pomocą kleju na gorąco) z sobą.



3. Na rolki można przykleić numerki oznaczające kolejne dni grudnia.



4. Ostatni krok należy do rodziców :) To oni mogą umieszczać różne drobiazgi w przygotowanych przez dzieci "kieszonkach". Ładnie będą wyglądały, jeśli zawiniemy je w bibułkę i zwiążemy na obydwu końcach wstążką. 


Adwentowe zmiany

Za oknami spore zmiany, więc nasza świetlica również przeobraża się i zmierza ku klimatom bardziej świątecznym :) Dzisiaj dowiedzieliśmy się co nieco o Adwencie: przygotowaniach do Świąt i oczekiwaniu na nie. 
Wiecie, że zwyczaj tworzenia adwentowych kalendarzy i wieńcy pochodzi z Niemiec? Tamtejsze dzieci tak niecierpliwe czekały na Święta Bożego Narodzenia, że dorośli postanowili im zobrazować upływający czas. Jest dużo opowieści o tym skąd tak naprawdę wziął się ten zwyczaj. Zapraszamy do przeczytania jednej z nich i zachęcamy do stworzenia własnego kalendarza adwentowego. My też stworzyliśmy nasz świetlicowy - zobaczcie sami! 


"Na pomysł stworzenia takiego wieńca wpadł ponoć 170 lat temu mieszkający w okolicach Hamburga Johann Hinrich Wichern. Poruszony losem ubogich dzieci, stworzył dla nich dom i opiekował się nimi, a wiadomo, że najwspanialszy okres w ciągu całego roku dla maluchów to właśnie Gwiazdka :). Dzieciaki nie mogły doczekać się ulubionego dnia w roku i im bliżej było do Bożego Narodzenia, tym bardziej zadręczały biednego Johanna Hinricha pytaniami o to, kiedy już będą święta.

Pewnego dnia wpadł on na pomysł, jak zobrazować dzieciom czas oddzielający je od Wigilii i stworzył z koła powozu wieniec z 19 małymi i 4 dużymi
 świecami. Każdego dnia zapalał kolejną małą świeczkę, a w każdą niedzielę - dużą świecę. W ten sposób było łatwiej zobaczyć dzieciom, ile dni zostało do 24. grudnia. Z czasem i inni przejęli ten zwyczaj, przy czym wieńce zostały uproszczone – miały tylko 4 świece symbolizujące poszczególne niedziele adwentowe."

/źródło: https://www.superkid.pl/tradycje-swiateczne-niemcy / 









Coraz bliżej Święta ...

Do Świąt Bożego Narodzenia został już tylko miesiąc ! W naszej świetlicy, tak jak pewnie w waszych domach, to intensywny czas przygotowań :) Wysłaliśmy mnóstwo kartek na konkurs plastyczny organizowany przez świetlicę w SP7 w Gliwicach a teraz popołudnia spędzamy na przygotowywaniu kartek na szkolny kiermasz! Oj dzieje się sporo  - pozdrawiamy z naszej świetlicowej manufaktury ;) 










Łapiemy promyki słońca

Zima tuż, tuż a u nas zrobiło się prawie wiosennie :) Nie szkodzi - łapiemy ostatnie promyki słońca na naszym szkolnym placu zabaw. Dzisiejszy dzień jest Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień, dlatego też serdecznie, słonecznie pozdrawiamy wszystkich naszych przyjaciół i szeroko się do Was uśmiechamy :) 

Świetliki ze Świerczyńca







Legenda o pewnym nieposłusznym gwarku i sprawiedliwym Skarbniku

Niedługo będziemy obchodzić święto, które na Śląsku ma już bardzo długą tradycję. Oczywiście mowa o Barbórce. Zostało do niej jeszcze trochę czasu, my jednak przy okazji rozmów o naszej małej ojczyźnie i Górnym Śląsku postanowiliśmy wcześniej przyjrzeć się pracy górników. Dzisiaj poznaliśmy legendę o dobrym duchu kopalni - Skarbniku. Opowiadanie w wersji Gustawa Morcinka rozbawiło nas do rozpuku! W końcu któż pozostanie obojętny, kiedy słyszy się na przykład o gębie krzywej jak stary but dziurawy :) Więcej nie zdradzamy - zachęcamy do czytania ! 

http://niezlomni.com/legendy-slaskie-podanie-o-skarbniku/

Po wysłuchaniu legendy czekała na nas krzyżówka z którą świetnie sobie poradziliśmy i słów kilka o tym, co można zrobić z węgla. Jutro ciąg dalszy przygód z węglem :) 







"Mój Świerczyniec"

Nasz świetlicowy konkurs został rozstrzygnięty! Spośród prac, które stworzyliśmy na świetlicy nasze panie wybrały 6, które postanowiły wyróżnić i nagrodzić drobnymi upominkami. 
Okazało się, że Świerczyniec - nasza rodzinna miejscowość kojarzy nam się przede wszystkim z pięknym lasem i zamieszkującymi go zwierzętami, kościołem, letnim krajobrazem z powiewającymi na wietrze łanami zbóż i oczywiście - naszą wspaniałą szkołą! 
Zapraszamy do oglądania galerii prac umieszczonej przed wejściem do świetlicy :) 




Gdzie w niebie lśni gwiazda...

"Gdzie w niebie lśni gwiazda,
gdzie ptaki żyją w gniazdach,
gdzie słońce zachodzi i wschodzi,
gdzie kwiaty na łące,
gdzie sady kwitnące,
samotna ławeczka w ogrodzie.

Ref. Tu wszędzie jest moja Ojczyzna,
tu każdy kwiat do niej się przyzna,
źdźbło trawy najmniejsze podszepnie mi wiersze.
Tu wszędzie jest moja ojczyzna."

Piękno naszej ojczyzny, tej dużej i tej małej, jest niezaprzeczalne! Nie trzeba szukać daleko, żeby znaleźć urocze zakątki. Powyższa piosenka już na trwałe zagości w naszej pamięci. A to za sprawą przygotowań do Przeglądu Pieśni Patriotycznych, który dzisiaj odbył się w naszej szkole. Również my - uczestnicy świetlicy - wystąpiliśmy właśnie z piosenką "Tu wszędzie jest moja ojczyzna". Bardzo dziękujemy pani Ani, której wielkie, muzyczne serce było otwarte i pomogło nam przygotować się do przeglądu :) Zobaczcie kilka zdjęć z dzisiejszego dnia. 






UWAGA! 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Dzień wolny od zajęć dydaktycznych i opiekuńczo - wychowawczych. Świetlica szkolna jest nieczynna. 

Tu wszędzie jest moja ojczyzna ...

Już niedługo czeka nas bardzo ważne Święto - Dzień Niepodległości. Polska jest pięknym krajem! Pełnym wspaniałych krajobrazów, lasów, gór, rzek i jezior. 
To piękno możemy dostrzec nie tylko gdzieś daleko, ale już za naszymi oknami. Wystarczy wyjść na jesienny spacer do pobliskiego lasu a odkryjemy, że to co najcenniejsze jest najbliżej nas :) 

Ten tydzień w świetlicy spędzamy poznając najbliższą okolicę. Dzisiaj układaliśmy ręcznie wykonane puzzle z herbami Bojszów i Świerczyńca oraz miejsc ważnych dla naszych miejscowości. A najfajniejsze jest to, że pani ogłosiła dla nas konkurs plastyczny. Popołudnia spędzamy więc na malowaniu, wycinaniu i rysowaniu ulubionych zakątków w naszej okolicy :) Wkrótce pokażemy Wam efekty!