Kulturalne ABC z różnych stron świata

Czy wiecie, że w Indiach potrawy je się tylko prawą ręką? A może słyszeliście kiedyś o tym, że kiedy w  Japonii smakuje komuś potrawa powinien głośno siorbać? My już wiemy! Dzisiaj posłuchaliśmy kilku ciekawostek o kulturze różnych krajów, o zachowaniach, które są w nich mile widziane, ale i takich, których lepiej nie próbować, jeśli chcemy wyjechać z nich z honorem.

Ten tydzień w świetlicy poświęcony jest dobrym manierom. Powoli tworzy się nasz Kodeks dobrego wychowania. Pomagają nam w tym nasi dawni przyjaciele - Kuba i Buba - bohaterowie książki G. Kasdepke: "Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci". 
A już wkrótce otworzymy naszą skrzynkę z miłymi słówkami. Chcecie wiedzieć o co chodzi? Zapraszamy niedługo na naszą stronę :) 

Znalezione obrazy dla zapytania kuba i buba

Pudełkowe miasto

W długie, jesienne dni często ogarnia nas nuda. Nie wiemy co moglibyśmy zrobić, kiedy pogoda za oknem nie zachęca nas do wyjścia na zewnątrz. Proponujemy zabawę, która z pewnością zajmie nas na ładnych kilka godzin a może nawet dni :) Już w zeszłym roku w naszej świetlicy z pustych pudełek, opakowań po herbacie czy lekarstwach powstało mini-miasto. Zobaczcie co tym razem udało nam się stworzyć. Dodatkowo wykorzystaliśmy plastelinę, wykałaczki, kawałki kartonowych pudełek i oczywiście papier kolorowy. 








Bezpieczni na drodze

Niedługo rozpocznie się kalendarzowa jesień, ale za naszymi oknami już coraz szybciej robi się ciemno, szaro i ponuro. Są wśród nas tacy, którzy dziarsko kroczą ze szkoły sami, bądź u boku starszego rodzeństwa. Dlatego w tym tygodniu przypominamy sobie w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drogach. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim jak zachować się na chodniku czy w jaki sposób przechodzić przez ulicę. Przypomnieliśmy sobie też jak wyglądają najważniejsze dla nas znaki drogowe. A dziś nawet otrzymaliśmy odblaski, żebyśmy mogli być bardziej widoczni dla kierowców, kiedy będziemy wychodzić na jesienne i zimowe spacery. 

W tym tygodniu polecamy szczególnie gry, które uczą nas zasad bezpieczeństwa na drodze i pomagają zapamiętać niektóre ze znaków drogowych. W naszej świetlicy na początku roku szkolnego pojawiła się gra "Bezpieczna droga". Dołączono do niej plansze do dwóch wariantów gry, karty z pytaniami oraz notesik i Karty Rowerowe do zabawy, które po zakończonej grze można wypisać imiennie w nagrodę za dobre odpowiedzi.  
POLECAMY!

Świetlica w kropki

Czy znacie małą Vashti? Historia o niej obiegła już cały świat a za jej przyczyną od 2008 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, który przypada na 15 września. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Opowiada ona historię dziewczynki, która dzięki nauczycielce plastyki odkryła swoje możliwości. Książeczka pozwala nam uwierzyć, że każdy z nas ma jakiś talent, we wnętrzu każdego z nas drzemie ukryty twórca. Wystarczy pokonać swój opór i ... zacząć tworzyć. Chcącym poznać historię Vashti polecamy krótki film dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=ILSyGSaMoEg 

A Was zapraszamy do obejrzenia naszych kropek :) 






Okulary pełne wspomnień

Rok szkolny ruszył już w pełni, wakacje dawno za nami, ale wspomnienia z nich nadal są w naszych głowach. Postanowiliśmy je uwiecznić na papierze. W wielkich okularach narysowaliśmy miejsca, które odwiedziliśmy. Później narysowaliśmy nasz portret i nakleiliśmy na niego okulary. Jesteśmy dumni z tych naszych rysunków! Miłego oglądania :) 






Książkowa sowa

Pierwszy tydzień nauki bardzo szybko nam minął. Póki co aura iście letnia, wręcz lipcowe upały tego września! :) Oczywiście bardzo nas to cieszy, ale wiemy, że już niedługo nastaną długie, jesienne wieczory. Polecamy wtedy usadowić się wygodnie w ulubionym fotelu, z kubkiem gorącej herbatki i ulubioną książką. A żeby przyjemniej się czytało - "Zaczytana sowa" jako zakładka! Jak ją wykonać? Instrukcja poniżej. 

ZACZYTANA SOWA - KROK PO KROKU

Potrzebne będą: kolorowy karton/papier/tekturka, ruchome oczka, klej, cienka wstążka (ok. 40 cm), dziurkacz serce

1. Drukujemy szablony dostępne poniżej na twardszym papierze dowolnego koloru. Można również użyć tektury falistej lub pianek, wtedy wydrukowane szablony odrysowujemy na danym materiale. 
2. Przyklejamy skrzydełka do tułowia sówki. 
3. Naklejamy bądź rysujemy oczy i dziób. 
4. Dziurkaczem wycinamy pojedynczy otwór na dole tułowia sówki. 
5. Wstążkę składamy na pół i od strony, od której jest ona zagięta przekładamy kawałek przez wycięty otwór. Do powstałej pętelki wkładamy podwójną końcówkę wstążki.
6. Na końcówkach wstążeczki możemy przykleić wycięte dziurkaczem serduszka lub inne kształty (można je też wyciąć nożyczkami). 
SÓWKA GOTOWA! Miłego czytania :) 




Świetlicowa koleżanka

W ostatnich dniach energia nas rozpiera. Cieszy nas słoneczna pogoda i piękna końcówka tegorocznego lata. Bywamy na szkolnym podwórku i tam wykorzystujemy całe pokłady sił, które w nas drzemią. Czasami zostajemy jednak w świetlicy i żeby nasze uszy odpoczęły od gwaru siadamy na dywanie i opowiadamy o różnych sprawach. Wczoraj na przykład tworzyliśmy wizerunek naszej świetlicowej koleżanki. Takiej, która pięknie się bawi, dzieli zabawkami, sprząta po sobie, zgłasza każde wyjście, jest miła, nie krzyczy... IDEAŁ! Zobaczcie sami na efekty naszej pracy! 





Bajkowe wyzwania

Czołem Świetliki i ich Przyjaciele! Mamy nadzieję, że pierwsze dni szkoły nie są dla Was męczące a zapał do nauki jeszcze nie słabnie :) Wprawdzie jeszcze w naszych głowach roi się od wakacyjnych wspomnień, smaki i zapachy lata nas nie opuszczają, ale trochę tęskniliśmy za naszymi koleżankami i kolegami ze szkolnych ławek. Nie martwcie się! Wakacje już za 290 dni :) 
A my w świetlicy dzisiaj podjęliśmy spore wyzwania. Dla pierwszaków konkurencje przygotowały postaci z bajek. Nasi młodzi koledzy i koleżanki mieli różne zadania. Razem z Kopciuszkiem musieli dokładnie posegregować klocki, Robin Hood zaproponował im trafianie do celu a Mądra Sowa zaskoczyła ich swoimi zagadkami. Wyzwania pierwszakom nie straszne, więc doskonale sobie z nimi poradzili. W nagrodę wszyscy mogli wskoczyć do naszego świetlicowego, kolorowego basenu. Zobaczcie! 










Poznajemy świetlicę

Dziś pierwszy dłuższy dzień w świetlicy. Pierwszaki czekały na niego z wytęsknieniem, bo z pewnością basen z piłkami już od dawna był ich wymarzonym celem. Zanim jednak ruszyliśmy do wspólnych zabaw trzeba było sobie trochę poopowiadać o tym, co znajduje się w świetlicy, Wszak po długich wakacjach można już zapomnieć gdzie są nasze gry, zabawki i materiały plastyczne. Oznaczyliśmy więc szafki napisami w różnych kolorach. Dzięki temu wiemy, gdzie możemy zaglądać, a gdzie zagląda tylko pani. 
Był również czas na lepsze poznanie swoich imion i rysowanie wymarzonej świetlicy. A po tych wszystkich zajęciach nadszedł wreszcie czas na wesołe harce i zabawy - oczywiście w basenie! 
Pozdrawiamy wrześniowo! 












Świetlica rusza pełną parą!

Jak pierwszy dzień w szkole? Z pewnością dla pierwszaków był on wyjątkowy. Już dziś uczniowie klas pierwszych odwiedzili naszą świetlicę - nie mogło oczywiście zabraknąć zabawy w basenie :) 


Rodzicom przypominamy o konieczności wypełnienia Kart zgłoszenia dziecka do świetlicy. 
Są one do odbioru u wychowawcy świetlicy bądź do pobrania na blogu (prawa strona, zakładka: Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy).
Karty można składać u wychowawcy świetlicy w dniach 1-16.09.2016 r.
Prosimy również o zapoznanie się z dokumentami dostępnymi w zakładce: To  trzeba wiedzieć (założeniami organizacyjnymi, procedurą odbioru dziecka ze świetlicy oraz jej regulaminem).