Kto czyta nie błądzi

Wczoraj (29 września) obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Również nasza szkoła, dzięki staraniom pani Ani - bibliotekarki, włączyła się w akcję. 
W świetlicy posłuchaliśmy bajki "Prawdziwe oblicze Dobosza". Jednocześnie głośne czytanie było okazją do rozmów na temat oceniania innych ludzi po pozorach i szacunku wobec nich. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że "nie należy oceniać książki po okładce". 

Opowiadanie, o którym mowa, a także wiele innych możecie znaleźć pod linkiem: 
http://www.dbc.wroc.pl/Content/3913/szuflada_z_bajkami.pdf


Przyszła jesień

Ostatnie dni wreszcie przyniosły nam wymarzoną pogodę, możemy więc powiedzieć, że złota, polska jesień rozgościła się w pełni w naszej przyrodzie. Obok szkoły pojawiły się piękne grzyby, muchomory jak z bajki i podgrzybki. Korzystamy z pięknej pogody, ale też dowiadujemy się ciekawych rzeczy. Ostatnio rozmawialiśmy o porach roku. Stworzyliśmy również jesienne drzewa korzystając z wacików do twarzy. "Przepis" na nie znajdziecie poniżej. Zachęcamy do tworzenia :) 





JESIENNE DRZEWA

1. Najpierw pomalowaliśmy waciki farbami w jesiennych kolorach. Użyliśmy do tego dużo wody, aby kolory ładnie się wymieszały. Waciki zostawiliśmy do wyschnięcia.




2. Pnie wykleiliśmy plasteliną a tło pomalowaliśmy farbami.


3. Wysuszone waciki przykleiliśmy mocnym klejem do gałęzi drzew. Tak powstały nasze jesienne drzewa. Niektórzy namalowali je za pomocą samych farb ;) 


Świetlicowa tradycja - pudełkowe miasto

Stało się już tradycją, że przy okazji tematów dotyczących bezpieczeństwa na drodze tworzymy miasteczko z kartonów, pudełek, patyczków i innych ciekawych materiałów. Miasto nadal się "buduje", ale już dziś możemy Wam pokazać co udało nam się zrobić ;) 





W czasie deszczu dzieci się nie nudzą!

Za oknem jesienna szaruga, ale my się nie nudzimy. W naszej świetlicy (co stało się już wrześniową tradycją) powstaje makieta miasta z pudełek, kartoników, zakrętek, patyczków i innych ciekawych materiałów. Efekty już wkrótce. 
Tymczasem mamy dla Was coś w sam raz na długie, deszczowe wieczory: wykreślankę i krzyżówkę. Sami też zmierzyliśmy się z różnymi łamigłówkami dotyczącymi ruchu drogowego, znaków i bezpieczeństwa na drodze a także pojazdów. Całkiem dobrze sobie poradziliśmy. Spróbujcie zatem własnych sił ;) Powodzenia! 







Kolorowe wspomnienie lata

Jesień już za rogiem, więc mamy dla Was wspomnienie minionego lata. Powstało z zasuszonych liści, kwiatów, ziół i traw oraz z zebranych na plażach muszelek. 





"Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. "


Źródło: https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/innowacje-w-edukacji/2389-miedzynarodowy-dzien-kropki 

Czy spotkaliście się już z małą Vashti? Jeśli nie zachęcamy do zapoznania się z jej przygodą.
A może obchodziliście Międzynarodowy Dzień Kropki? My w naszej świetlicy uczciliśmy ten dzień malując pełne kropek obrazki. Wykorzystaliśmy do tego waciki do uszu, farby i zwykłe kartki papieru. Zabawy było co niemiara. A co powstało? Możecie obejrzeć w naszej galerii :) 









Plastelina w kształcie wakacyjnych zabaw :)

Każdy doskonale wie, że świetliki kochają tworzyć! Tworzyć budowle z klocków, tunele z brył przestrzennych, zamki z Lego, tworzyć prace z papieru, kawałków materiałów ... Można by tak wymieniać w nieskończoność nasze twórcze zabawy. Dziś czas miło zajęła nam plastelina. Powstawały z niej ulubione zwierzaki, ale również wakacyjne wspomnienia w kształcie basenów, piłek i trampolin. Podziwiajcie jakie z nas zdolne dzieciaki! :) 










Pociąg pełen wspomnień

Czas wakacji już dawno za nami, ale wspomnienia nadal głęboko tkwią w naszej pamięci. Dlatego na naszą świetlicową gazetkę przyjechał pociąg, który podczas zajęć wypełnił się rysunkowymi wspomnieniami. W jego wagonach znalazły się zachody słońca nad morzem, zielone pagórki i wysokie szczyty polskich gór, kamieniste plaże Chorwacji, tory gokardowe i wiele, wiele innych :) 




Dziś też wysłaliśmy nasze liściki i wspólną kartkę do Ady. Mamy nadzieję, że jej się spodobają! 
Pozdrawiamy gorąco w ten deszczowy czas!


Wrześniowy czas w świetlicy

Pierwsze dni szkoły za nami, świetlica wypełniła się radosnym gwarem dzieci kończących lekcje. Ostatnie dni tygodnia upłynęły nam pod znakiem wspólnych zabaw, gier i budowli z klocków, ale zajęliśmy się również czymś bardzo ważnym. 

Przedstawiamy Wam Adę. Ada jest bardzo pogodną i radosną dziewczynką z zespołem Downa. Poniżej przeczytacie więcej informacji o Adzie. A my chcemy Wam się pochwalić, że też stworzyliśmy na świetlicy kartki i rysunki urodzinowe dla Ady. Jeżeli ktoś chciałby się włączyć w akcję tworzenia kartek zapraszamy do ich przynoszenia do świetlicy do wtorku (12.09). 


Wspólnie tworzymy kartki...