Za oknami aura iście zimowa, a w naszej świetlicy "zapachniało" już świętami :) A to za sprawą małej manufaktury, którą stworzyliśmy przygotowując kartki na konkurs organizowany przez Śląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Sami zobaczcie ile cudeniek udało nam się wyprodukować.
Drodzy Rodzice! Bardzo prosimy o wsparcie akcji Szlachetna Paczka, do której włączyła się nasza szkoła. Szczegóły na poniższym plakacie oraz u szkolnych koordynatorów akcji (p. Anny Noras, p. Sylwii Kozioł, p. Lidii Pesty).
Doskwiera Wam czasami nuda? Klocki, planszówki i inne zabawki już nie są tak ciekawe? Czas na samodzielne wykonanie zabawek! My zaproponujemy Wam dwie, które udało nam się stworzyć na świetlicy :) Miłej zabawy! WESOŁE GNIOTKI Przygotuj: balon, mąkę ziemniaczaną, butelkę plastikową, lejek, marker (najlepiej do CD), włóczkę Wykonanie: 1. Mąkę ziemniaczaną przesypujemy za pomocą lejka do osuszonej plastikowej butelki; 2. Balon lekko nadmuchujemy i nakładamy na gwint butelki; 3. Odwracamy butelkę i potrząsając nią oraz lekko ściskając napełniamy balon mąką; 4. Balon ostrożnie zdejmujemy z butelki (mąka lubi się wysypać :) i zawiązujemy jego koniec. Ozdabiamy gniotka rysując mu oczka, buzię oraz zawiązując włosy z włóczki.
MINI - KOSZYKÓWKA Przygotuj: koralik, sznurek, kubek plastikowy, taśmę klejącą Wykonanie: 1. Odcinamy kawałek sznurka o długości ok.30 cm. 2. Nawlekamy koralik na sznurek i na końcu zawiązujemy mocny supeł. 3. Sznurek z koralikiem na końcu przyklejamy za pomocą taśmy do spodu kubka. CZAS NA ZABAWĘ! Naszym zadaniem jest trafić koralikiem do kubka. Ile punktów zdobyliście? :)
Dziś święto wszystkich pluszowych misiów, tych małych i dużych, burych i kolorowych, w kubraczkach, z kokardkami i innymi ozdobami. Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. /źródło: www.kalbi.pl/ Dziś misie możemy spotkać wszędzie. Na sklepowych półkach, ale również w bajkach, książkach czy reklamach. Są patronami żłobków i przedszkoli, wspierają akcje charytatywne, a na co dzień towarzyszą tym najmniejszym podczas zasypiania. Wszystkiego najlepszego drogie misie! :) Świat bez Was byłby smutniejszy!
Czy słyszeliście kiedyś o krainie, w której rozdawano ciepłe i puchate? Zachęcamy do przeczytania i podróży, która pokaże Wam jak dawać, żeby otrzymywać coraz więcej tego, co prawdziwe, dobre i piękne...
Serdecznie pozdrawiamy wszystkie nasze koleżanki i kolegów ze szkolnego placu zabaw. Póki pogoda dopisuje staramy się ją wykorzystać i wyjść na świeże powietrze.
Czasami pomysły na ciekawe prace plastyczne czy techniczne rodzą się w kilka minut. Po ostatnim tworzeniu lampionów jesiennych zostało nam nieco słoiczków. W połączeniu z włóczką i kolorowymi wstążkami powstały urocze lampioniki, które ozdobią nasze pokoje w długie, jesienne wieczory. Spójrzcie!
Poprzedni tydzień w świetlicy upłynął nam pod znakiem rozmów na temat naszej ojczyzny, słuchania polskich legend i przygotowań do Przeglądu Pieśni Patriotycznych, w którym mieliśmy okazję dziś uczestniczyć. Jako wychowankowie świetlicy wspólnie zaśpiewaliśmy "Pieśń o ojczyźnie" - utwór oparty na pięknym wierszu K. I. Gałczyńskiego. Naszą świetlicową gazetkę w tym tygodniu ozdobiła natomiast skrupulatnie wyklejana przez nas popołudniami mapa Polski. Zapraszamy do naszej galerii :)
PIEŚŃ O OJCZYŹNIE Ty jesteś, ojczyzno, jak płomień wysoki, jak dzień, co ludowi zabłysnął; to morze szumiące, te górskie potoki, to niebo - to tyś jest, ojczyzno. Tyś metal gorący, heroizm górniczy, robota i taniec wesoły, i wioski srebrzyste od lamp elektrycznych, i dzieci idące do szkoły. To twoje na drogach padają promienie, to twój głos słyszymy po nocy. Kto idzie przez życie z ojczyzny imieniem, w zwycięstwo ten idzie i w słońce. Tyś mosty Wrocławia i wiosna w Szczecinie, i srebrne warszawskie gołębie. My ciebie, ojczyzno, w swych pieśniach sławimy i w walce, i w pracy codziennej. Nam dzień się jak okno szeroka otwiera nad Wisłą i Odrą, i Nysą. Ojczyzno Chopina, ojczyzno Waltera, waleczna, ludowa ojczyzno. Konstanty Ildefons Gałczyński
UWAGA! Nasza szkoła włączyła się w akcję "Paczuszka dla chorego maluszka". Wszelkie dary można składać w koszu umieszczonym przed portiernią przed 24 listopada, bądź bezpośrednio do organizatorów akcji. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na plakatach.
Kalkografia jest niesamowitą techniką plastyczną, którą każdy z nas może wykonać w domu, używając kilku prostych materiałów. Potrzebne będą nam: kalka maszynowa (czarna, niebieska, fioletowa - jaką znajdziemy w sklepie), białe kartki, nożyczki i żelazko. UWAGA: Młodszym dzieciom radzimy, aby o pomoc w wykonaniu swoich dzieł poprosili dorosłych - łatwo o oparzenie się gorącym żelazkiem! Z papieru wycinamy dowolny kształt. My wykonywaliśmy pracę plastyczną pt. "Deszczowa noc", dlatego wykorzystaliśmy wycinki z gazet oraz wycięte własnoręcznie parasolki. Niektórzy z nas woleli wyciąć kotki czy myszki - użycie wyobraźni jak najbardziej wskazane :) Tak wycięte elementy układamy na białej kartce papieru (bądź kolorowej, najlepiej jasnej - pastelowej). Na kompozycji układamy kalkę. Całość przeprasowujemy rozgrzanym żelazkiem i gotowe! Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii prac, a chcących poczytać co nieco o kalkografii zapraszamy na stronę pani Doroty Suwalskiej - entuzjastki i propagatorki kalkografii w Polsce. http://kalkografia.suwalska.info/