Październik


Poznaliśmy legendę o Białej Pani z Zamku.  Obejrzeliśmy prezentacje fotograficzną Zamku w Łańcucie – warowni, której nie zdobyli Szwedzi. Rozpoznawaliśmy gatunki zwierząt  zamieszkujących Puszcze Niepołomicką – (jelenie, dziki, sarny, lisy, wiewiórki i nietoperze). Poznaliśmy specjalne umiejętności nietoperzy- Echolokacja i hibernacja






      Powędrowaliśmy do Rogowa, do arboretum. Położone jest ono w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych. 
      Poznaliśmy także najbardziej znane w Polsce gatunki dębów: szypułkowy, bezszypułkowy, omszony, czerwony, burgundzki. Podczas zabawy na placu zabaw nazbieraliśmy liści, żeby wykonać pracę plastyczną.  

Jesienna dama - wyklejanka z liści








Chwila relaksu i zabawy 





Podczas zajęć nauczyliśmy się rozpoznawać klony.  Okazuje się, ze klon to bardzo popularne drzewo. Spotyka się je w parkach, przy drogach, na wsiach oraz w przestrzeni miejskiej.









    


Wykonaliśmy prace plastyczne:

Grzybki- wyklejanie plasteliną























Jeżyk z papieru














Jeżyk z liści i kasztanów















Jesień w świetlicy

Wyczekiwana pora roku jesień zawitała niespodziewanie do naszej gminy.  Pokazała swoje oblicze ulewnym deszczem, wiatrem i zimnem. Mimo tak pochmurnej aury, świetlica zmieniła się w kolorową krainę, prezentując wszystkie dary jesieni. Na gazetkach ściennych prezentują się kolorowe drzewa wykonane przez dzieci, liście mieniące się wszystkimi kolorami jesieni. Dzieci po długiej przerwie wakacyjnej były chętne do wykonywania różnych prac plastycznych związanych z kolorową porą roku.  Bardzo podobało im się tworzenie drzew jesiennych na plastikowych kubeczkach. Był to też czas na czytanie ciekawych wierszy o darach jesieni. Dzieci uruchomiły myślenie przy rozwiązywaniu rebusów, krzyżówek i quizów przyrodniczych.