Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.24 --> 01.06.2020-05.06.2020

 Dzień Dziecka

Kliknij obrazek👇

Kliknij obrazek👇




Kliknij obrazek👇

 Kliknij obrazek👇


Kliknij obrazek👇


Zachęcamy również do słuchania piosenek. 
Oto nasze propozycje:



POMYSŁY NA KREATYWNE ZABAWY I PRACE DLA DZIECI NA LATO





------------------------------------------------------------

Legenda o ” Fałszywym Diable” z Nysy


Otóż   jednego roku   podczas karnawału , który przed stuleciami obchodzono bardzo wesoło , zdarzył się  w Nysie   tragiczny wypadek.
Po hucznej zabawie ,  przez miasto przechodziła rozbawiona grupa poprzebieranej młodzieży. Był tam i Król  i Żebrak, Księżniczka i Paź , a nawet  Diabeł.
W  pewnej chwili wszyscy zamilkli i pochylili głowy przed  zbliżającym się  brodatym Mnichem z wiatykiem , który bardzo  spieszył  się do umierającego.
Kiedy niektórzy  nawet żegnali się , chłopak przebrany za Diabła stał dumnie wyprostowany,  z iście szatańskim śmiechem na ustach.
Mnich na moment  przed nim się zatrzymał  i  wypowiedział słowa  , które długo powtarzano sobie  w mieście: „Jeżeli ktoś udaje Diabła , to się nim stanie”. I wtedy coś błysnęło i nagle  maska  żartownisia  jakby ożyła i  przyrosła  się do jego twarzy.
Młodzieniec zaczął krzyczeć , ale nikogo już przy nim nie było , bo  wszyscy  uciekli  z  przerażenia.
W następnych dniach nieszczęsny młodzieniec chodził od lekarzy  i   znachorów, aż   po egzorcystów , ale nikt nie potrafił mu pomóc.
Minęło sporo czasu , zanim  pewnej niedzieli w Nysie pojawił się ponownie   ów brodaty Mnich ,który rzucił zaklęcie  na żartownisia. Tym razem  w  miejscowym Kościele  odprawił Mszę Świętą , na którą  zbiegli się  chyba  wszyscy mieszkańcy Nysy.
Był tam również   przemieniony młodzieniec ,  który żarliwie modlił się , prosząc o pokutę i wybaczenie. Ukryty był w konfesjonale , bowiem nie chciał , by ktoś go zobaczył.
Na koniec nabożeństwa duchowny udzielił błogosławieństwa wiernym i udał się wprost do   owego konfesjonału  , gdzie  na spowiedź czekał  Diabeł.
Od tego czasu  po „Fałszywym Diable” ślad wszelki zaginął .   Czasami  tylko  widywano owego dziwnego Mnicha , który teraz  zawsze chodził  z  pomocnikiem  w mnisim habicie , ze szkaplerzem i kapturem…
Nysa to przepiękne zabytkowe miasto położone w województwie opolskim, niedaleko OtmuchowaGrodkowa i Głuchołaz, na Przedgórzu Sudeckim. Położenie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych zapewnia dogodne połączenie z dużymi ośrodkami Dolnego i Górnego Śląska oraz Republiką Czeską
Miasto usytuowane w głębokiej kotlinie u zbiegu dwóch rzek - Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej, już w XVI wieku uznawane było za perłę architektury śląskiej. Słynna "panorama stu wież" doskonale widoczna była z okolicznych wzniesień.

Zabytki w Nysie

Dzięki wspaniałym zabytkom, głównie architektury sakralnej, Nysa zyskała miano "Śląskiego Rzymu" czy "Śląskich Aten". Najcenniejsze zabytki historii Nysy odnajdziemy w śródmieściu mieszczącym się w obrębie dawnych murów obronnych a dzisiejszych plant
Kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki, pl. Kościelny - piękna gotycka budowla stoi niemal przy samym Rynku w Nysie, to monumentalna bazylika z ogromnym i robiącym niemałe wrażenie wnętrzem
Rynek w Nysie - główny plac miasta, przy którym usytuowały się ciekawe zabytki, doskonale widać tu bazylikę Św. Jakuba, Ratusz, który dla turystów udostępnił wysoką wieżę widokową (wjazd windą), Domem Wagi Miejskiej cudnie odremontowany czy popularną Fontannę Trytona
Kościół Św. Piotra i Pawła, ul. Bracka - wspaniała barokowa budowla, z bogatym wystrojem wnętrza, pełna fresków, kościół nazywany jest perłą śląskiego baroku
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, Rynek Solny - kościół pojezuicki wraz z kompleksem Carolinum
- Wieża Wrocławska, ul. Wrocławska - wymalowana na biało wieża bramna pochodząca z połowy XIV wieku jest fragmentem średniowiecznych murów miejskich w Nysie, wysoką wieżę wieńczy piękna renesansowa attyka
- Wieża Ziębicka, ul. Szopena - ceglana wieża bramna, pozostałość po średniowiecznych murach miejskich Nysy
- Twierdza Nyska, ul. Piastowska - najpopularniejszym dziś elementem Twierdzy Nyskiej jest Bastion Św. Jadwigi z IT, ale dla turystów jest też udostępniony Fort Wodny w Parku Miejskim, a niedługo będzie też dostępny Fort Regulicki.

Atrakcje w Nysie

Prócz pięknej zabytkowej architektury, atutem miasta jako ośrodka turystycznego jest piękne Jezioro Nyskie położone na terenie Otmuchowsko - Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Wydzielono tu plażę miejską i kąpielisko, latem kursuje tu statek wycieczkowy.
Nysę i jej zabytki poznać można dzięki Ciuchci turystycznej, która ułatwia poznanie miasta szczególnie rodzinom z dziećmi, dla których dalekie spacery to niemały kłopot. Ciuchcia ma przystanek pod kościołem Św. Jakuba w centrum Nysy.
Atrakcyjne są również trasy rowerowe, prowadzące przez najciekawsze miejsca w Nysie. Blisko stąd też do pięknych, choć nie wysokich okolicznych górek.
https://www.polskieszlaki.pl/nysa.html