Znaczenie 12 tradycyjnych potraw wigilijnych

Każde potrawa w Wigilię (w tym opłatki) ma określone znaczenie symboliczne. Dlatego musisz spróbować wszystkiego na świątecznym stole w Wigilię. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jest aż 12 tradycyjnych potraw wigilijnych? Jakie jest znaczenie każdego dania? Według tradycji chrześcijańskiej liczba ta symbolizuje dwunastu apostołów. Szukając informacji na ten temat, gdzieś przeczytałam, że według powszechnego przekonania liczba ta odnosi się do 12 miesięcy w roku.

Przykładowa lista potraw, które najczęściej pojawiają się na wigilijnym stole:
  1. Barszcz wigilijny z uszkami
  2. Zupa grzybowa
  3. Pierogi z kapustą i grzybami
  4. Kapusta z grochem lub z grzybami
  5. Karp smażony lub w galarecie
  6. Ryba po grecku
  7. Śledź w śmietanie lub oleju
  8. Makowiec lub strucla z makiem.
  9. Piernik staropolski lub pierniczki świąteczne.
  10. Kompot z suszu
  11. Kutia
  12. Sałatka jarzynowa.

Symbolika potraw wigilijnych


Susz owocowy na kompot


Kompot z suszu to typowy wigilijny napój, który zazwyczaj pijemy raz w roku. Kompot to nic innego jak wywar z gotowanych suszonych owoców takich jak jabłka, śliwki i gruszki. Można do niego dodać suszone morele, figi i rodzynki. Obowiązkowo musi się w nim znaleźć laska cynamonu i kilka goździków. Poprawia trawienie, więc idealnie komponuje się z dość ciężkostrawnym wigilijnym posiłkiem. I tak jabłka podobno są symbolem miłości i zdrowia. Gruszki według starych wierzeń miały przynosić długowieczność, a śliwki odpędzały złe moce. Natomiast suszone rodzynki i figi były symbolem oczyszczenia i obfitości.

Mak, ziarna zbóż, makowiec lub kutia


To jedno z ważniejszych dań na naszym stole. Wśród 12 dań nie może zabraknąć kutii oraz makowca. Mak i ziarna zbóż według starych wierzeń są symbolem dostatku, urodzaju i płodności.

Ryby: karp, śledzie, ryba po grecku


Ryba to symbol Jezusa Chrystusa, według wierzeń ludowych są symbolem płodności w rodzinie. Nadal w wielu domach w wigilijny wieczór, domownicy wkładają do portfela łuskę karpia lub najgrubszą ość, które mają zapewnić dostatek i dobrobyt. U mojej ciotki w domu ten zwyczaj jest praktykowany.

Kapusta, groch i grzyby 


Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć kapusty z grochem, pierogów z kapustą i grzybami lub uszek z grzybami. Kapusta, grzyby i groch miały domownikom przynosić szczęście, dostatek oraz zapewniać zdrowie, czyli miały chronić przed chorobami. Kapusta zaś symbolizuje trwałość sił życiowych.

Buraki, czyli barszcz czerwony


W bardzo wielu domach barszcz czerwony z uszkami lub pierogami jest głównym z tradycyjnych dań wigilijnych. Czerwone buraki według wierzeń ludowych miały poprawiać urodę i gwarantować długowieczność. Może coś w tym jest, buraki z pewnością poprawiają morfologię.