Zakładamy wiosenny ogródek – sianie rzeżuchy, owsa.





KLIKNIJ OBRAZEK 

KLIKNIJ OBRAZEK


Kochane Dzieci! 

Dzisiaj przesyłam Wam propozycje wielkanocnych prac plastyczno - technicznych:

1. Zając z papierowej dłoni: 


2. Zajączek - pisanka:


3. Papierowy wianek wielkanocny:

http://wytenteguj.pl/papierowy-wianek-wielkanocny/ 


KARTKI WIELKANOCNE

 

Wykonaj kartkę wielkanocną. Użyj swojej wyobraźni. Potrzebne Ci będą kartony kolorowe, nożyczki, klej . Na kartce wielkanocnej niech królują np. kurczaczki, zajączki, bazie, kwiaty, koszyczki itp.: … Wybór pozostawiam Tobie! 




Dziś zachęcamy do wiosennych zabaw ruchowych. Wiosna sprzyja aktywności fizycznej , wykorzystajcie więc poniższe propozycje do zabaw na świeżym powietrzu.






ZAGADKI WIELKANOCNE

Cytrynowa, piaskowa bądź czekoladowa.
Na stole wielkanocnym tradycyjnie króluje,
bo wszystkim najczęściej bardzo smakuje.

Zwierzątko bialutkie
z mięciutkim futerkiem.
Na wielkanocnym stole króluje,
Jezusa symbolizuje.

Kotki co na drzewie mieszkają
i wielkanocny stół ozdabiają.

Jedzeniem napełniony,
pięknie przystrojony.
Tuż przed Wielkanocną
do kościoła jest niesiony.

Żółciutki jak słoneczko
symbol wielkanocny.
Wyskakuje z jajeczka
ten ptaszek radosny.

W tym dniu nawet gdy deszcz nie pada
Możesz być cały mokry,
gdy cię żartowniś z butelką dopada.

Najpierw je pięknie zdobimy,
a co kryją w środku zjeść lubimy.

Poranna jest godzina,
gdy na tym wielkanocnym posiłku
spotyka się rodzina.

Co to za koszyczek
Co jedzenie skrywa
przed Wielkanocą przystrojony
do kościoła jest niesiony.

Jakie święto wiosną obchodzimy,
podczas którego jajka pięknie zdobimy.

Bardzo sympatyczny
symbol wielkanocny
co ma długie uszy
i jest bardzo skoczny.



KLIKNIJ OBRAZEK 👇

autor: Joanna Hoffmann

Jak narysować palmę wielkanocną?



Jak zrobić palmę wielkanocną?


Dysk kumihimo





TRADYCJE WIELKANOCNE NA ŚLĄSKU

NIEDZIELA PALMOWA

Czas Wielkanocy rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. W tym dniu święci się palmy. U nas na Śląsku palmy do święcenia zawsze wykonuje się z wierzbowych witek, bo one pierwsze rozwijają się wiosną.

WIELKI CZWARTEK

W tym dniu mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się obchód największych świąt - Wielkanocy. W czwartek gospodarz z poświęconej palmy robi krzyżyki, które w Wielki Piątek wyniesie w pole. Gospodynie na Śląsku kończą porządki przedświąteczne w środę. W kościołach milkną dzwony, a zamiast nich używa się drewnianych klekotek, kołatek.

WIELKI PIĄTEK

Gospodarz przed wschodem słońca zanosi zrobione krzyżyki na swoje pola i ogrody. Wbija je do ziemi, aby chroniły ją przed gradem, suszą i powodziami. Wcześnie rano wszyscy idą do rzeczki, w której woda płynęła z zachodu na wschód, aby w milczeniu obmyć się zimną wodą: "To tak musiało być, bo to Pan Jezus też nogi moł w rzyce". Teraz nie ma już takich czystych źródeł jak kiedyś, więc wiele osób myje się w domu. Obmywanie ma zabezpieczyć przed wszelkimi chorobami. Piątek to dzień ścisłego postu i był to dzień bez radia i bez telewizora.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota to dzień, w którym każda gospodyni piecze świąteczne ciasta. Jest to dzień wody, ognia i święconego jedzenia. Od poświęconego ognia zapalano świece gromnice, które chronią dom w czasie burzy. Poświęconą wodę wlewało się do domowych kropielniczek. Po południu w Wielką Sobotę niesie się do święcenia jedzenie tzw. "święcone", w wiklinowym koszyczku przykrytym białą własnoręcznie wykonaną serwetką.

NIEDZIELA WIELKANOCNA

Ten dzień spędza się w gronie rodzinnym, nikt nikogo nie odwiedza. W tym dniu po mszy wszyscy domownicy zasiadają do uroczystego śniadania, na którym zjada się poświęcone pokarmy. Na Śląsku niedziela to dzień bez dymu i ognia, czyli w tym dniu nie gotowano na piecu. Dla dzieci to najprzyjemniejszy dzień świąteczny, gdyż "szukają zająca" w gniazdach wcześniej zrobionych przez siebie na podwórku lub w ogrodzie.

LANY PONIEDZIAŁEK

Tradycja lania wodą dziewcząt była jest i będzie zawsze żywa. Każda dziewczyna musiała być polana co oznaczało, że będzie w życiu szczęśliwa. Za polanie każdy chłopiec otrzymywał kroszonkę (pisankę). Obecnie oprócz pisanek chłopcy otrzymują czekoladowe jaja, batony, lizaki.
Lidia Ciopała