Przypada na 14 kwietnia. Te sympatyczne zwierzęta zasługują na swoje święto w ludzkim świecie. Choćby z tego powodu, że pomagają nie tylko innym przedstawicielom swojego gatunku, ale nawet i człowiekowi.

Na świecie występuje prawie 40-50 gatunków delfinów. Delfiny to wodne ssaki żyjące w ciepłych oceanach i rzekach strefy równikowej Są przyjazne i bardzo inteligentne. Delfiny mogą nauczyć się wielu umiejętności.

Odbieranie dźwięków i komunikacja delfinów

Delfiny nie posiadają uszu, ale potrafią odbierać dźwięki za pomocą dolnej szczęki. Potrafią także bardzo dobrze określić, gdzie znajdują się na przykład ławice ryb lub inny nawołujący je osobnik. Delfiny komunikują się za pomocą gestów i sygnałów dźwiękowych, zwłaszcza ultradźwięków (ich dźwięki są jak krzyki i gwizdy).



Ciekawostka 
Czy wiesz, że każdy delfin ma swoje własne imię, na które reaguje, kiedy wzywają go bracia!!! Każdy delfin ma swój unikatowy gwizd, który wytwarza się u niego już za młodu i z czasem poprzez powtarzanie matki utrwala się i jest oznaką nadania imienia.

Echolokacja

Delfiny wykorzystują dźwięk do sprawdzania co znajduje się przed nimi. Nazywamy to echolokacją. Wydawana seria dźwięków odbija się od różnych powierzchni i wraca do nich, przez co wiedzą jak duży obiekt usytuowany jest przed nimi.

Czujny sen

W czasie snu delfiny unoszą się na powierzchni wody, na głębokości 50m, a ich mózg działa naprzemiennie. Kiedy jedna półkula odpoczywa, druga czuwa, dzięki czemu delfin pobiera tlen przy powierzchni wody. Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię, nie budząc się. Ze względu na pracę jednej półkuli, delfiny mają jedno oko otwarte. Obie półkule mózgu śpią na przemian co 2 godziny, do momentu, gdy delfin się wyśpi.
Więzi w grupie

Grupy tworzone przez te zwierzęta są bardzo zżyte ze sobą. W przypadku zagrożenia bronią rannych i słabszych współtowarzyszy. Ponad to są troskliwymi rodzicami i opiekują się młodymi przez okres od 3 do 8 lat (w zależności od gatunku).

Odżywianie

Delfiny często polują ławicami. Czasami nawet polują z rekinami. Żywią się rybami, kalmarami i skorupiakami. Ich głównym naturalnym wrogiem jest orka.


----------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------