Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.14

Święto Konstytucji 3 Maja- konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 r. ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.. Konstytucja ta 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Miała na celu zlikwidowanie wad systemu politycznego.

Konstytucja 3 Maja co to jest?
O konstytucji dowiesz z poniższej prezentacji. Poznasz tez jej autorów.


Tak wygląda strona tytułowa Konstytucji z 1791 r.

W 2007 r. kompozytor Marian Waśkiewicz skomponował “Hymn Konstytucji 3 Maja” do słów Zofii Pietrzyk. 
WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Polska pieśń patriotyczna powstała w związku z uchwaleniem polskiej konstytucji z 3 maja 1791 roku, znana też jako: Mazurek 3 Maja. Słowa napisał Rajnold Suchodolski, nieznany jest kompozytor. Tekst początkowo znany był jako wiersz. Został napisany w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski był uczestnikiem. Melodia ma cechy stylizowanego mazurka.

Posłuchaj hymnu Konstytucji 3 Maja


Kto wystąpił na obrazie Matejki dowiesz się z filmu.

Tutaj możesz zaśpiewać hymn Polski razem z chórem i orkiestrą. Słowa wyświetlają się podczas odtwarzania nagrania.

SPRAWDŹ SIEBIE 👍
Kliknij obrazek👇

Kliknij obrazek👇
 
Kliknij obrazek👇


---------------------------------------
Poznajemy Suwałki


KAMIENNA CÓRKA

W lesie koło Jałowa, przy głównej drodze, leży duży pokryty mchem głaz. Nikt nie pamięta od kiedy tam leży, znana jest tylko tragiczna historia jego pochodzenia...

Dawno, dawno temu, nad jeziorem Pobondzie, stała drewniana chatka. Mieszkała w niej uboga wdowa z córeczką Elgą. Wdowa cały dzień ciężko pracowała u bogatych gospodarzy jako wyrobnica. Zbierała także jagody i grzyby w lesie. A wszystko po to, aby córce nic nie brakowało do życia. Elga od najmłodszych lat była najładniej ubrana wśród rówieśniczek, jadła same najlepsze rzeczy. Matka niczego jej nie żałowała. Niestety wdzięczność córki z miłością matczyną nie szła w parze. Wręcz z każdym dniem Elga stawała się gorsza, opryskliwsza i bardziej leniwa. Żądała tylko coraz to nowych stojów i całymi godzinami przeglądała w toni jeziora, podziwiając swą urodę. Matka nie raz, choć na próżno, prosiła swą córkę o pomoc w pracy. Wyrodnej córki nic nie wzruszało - ani łyz ani upomnienia życzliwych sąsiadów. Elga ubierała się coraz strojniej i bawiła całymi nocami i dniami. 

Przyszedł w końcu dzień kiedy chora, spracowana matka nie miała już siły podnieść się z łóżka. Prosiła córkę o pomoc, o podanie chociaż szklanki wody. Eldze obca była miłość i litość. Pozostawiła matkę samą sobie i poszła do lasu pleść wianki i stroić nimi głowę. Umierająca matka napróżno wołała imię córki... Na polanie, gdzie Elga zbierała kwiaty, pojawił się siwobrody starzec. Oparł się na sękatym kiju i dłuższy czas przyglądał dziewczynie. 
- Dlaczego nie zostałaś przy umierającej matce? - zapytał w pewnym momencie. Elga tylko sie roześmiała i zamrugała do niego figlarnie. Starzec się rozgniewał, aż echo poniosło po lesie jego głos:

- Elgo, matka nie żałowała dla ciebie swojego tudu. Bądź więc przekleta za twą niewdzięczność i brak miłości. Zamieniam cię w zimny głaz - taki, jakie było twoje serce. Będziesz kamieniem tak długo, aż woda wyżłobi na nim bruzdy, jakie łzy rozpaczy wyrzeźbiły na twarzy twej matki. Dopiero wówczas będziesz wolna. 

I w jednej chwili postać śmiejącej się dziewczyny przemieniła się w zimny kamień, który po dziś dzień leży przy wspomnianej drodze...




Zapraszamy na Suwalszczyznę i na jej niezwykły Baśniowy Szlak,

który wiedzie przez doliny Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy.

Szlak z siedmioma głównymi przystankami - ciekawie zagospodarowanymi miejscami wypoczynku, zabawy, rekreacji i edukacji, zwanymi potocznie Wioskami Bajek. Bazują one na twórczości Marii Konopnickiej, legendach regionalnych i wątkach baśniowych.  Każda z wiosek poświęcona jest innej tematyce, ma własne postaci patronów – przewodników, oddzielny pakiet gier, zabaw, animacji i scenariuszy zajęć z dziećmi i młodzieżą. Do całej trasy Baśniowego Szlaku przygotowano karty wędrowców ułatwiające i urozmaicające zwiedzanie. Mała Karta Wędrowca prowadzi po terenie danej wioski, zaś Duża Karta Wędrowca posłuży podczas odwiedzania całego szlaku - otrzymania pieczęci oraz zdobywania nagród, to również pamiątka z odbytej podróży.

Zaułek Krasnoludków

Pierwszym przystankiem na Baśniowym Szlaku jest Zaułek Krasnoludków przy Muzeum słynnej suwalczanki Marii Konopnickiej - w miejscu, gdzie poetka przyszła na świat i spędziła swoje dzieciństwo.
W malowniczym ogrodzie, na zapleczu domu pisarki, niania Anusia,w dyskretnym towarzystwie Króla Błystka i jego świty, zabiorą nas w baśniowy świat w poszukiwaniu gąsek sierotki oraz skarbu króla krasnoludków. Nasi przewodnicy opowiedzą legendę o powstaniu Suwałk, zaproszą do wspólnej gry pionkami „olbrzymami”, pozwolą pokręcić się na karuzeli stylizowanej na te z epoki M. Konopnickiej. Potem przejrzymy się w niezwykłych lustrach i wsłuchamy w melodie kataryniarza, a na koniec miła niespodzianka i pamiątkowe zdjęcie na tronie królewskim.

SUWAŁKI, ul. Kościuszki 31, w ogrodzie przy Muzeum im. Marii Konopnickiej,

Wioska Wesołych Wędrowców


Zaledwie kilka kilometrów od Suwałk mamy następny baśniowy przystanek – Wioskę Wesołych Wędrowców.
Znajdziemy tu: wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasiną Chatę, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec. Z Jankiem Wędrowniczkiem i krasnoludkiem Podziomkiem poznamy zagadki z życia wsi, sztukę wytwarzania mąki i łowienia ryb, dowiemy się także skąd wzięła się sieja na Suwalszczyźnie. W tajemnice meteorologii wprowadzi nas największy na świecie termometr.
NOWA WIEŚ 9 k/Suwałk, przy Ośrodku "Maniówka",

Wioska Darów Lasu


Wędrując doliną Rospudy, przez Raczki i Dowspudę, słynną z pałacu Paca oraz przez królewskie miasto Augustów, w sercu Puszczy Augustowskiej odkryjemy Wioskę Darów Lasu.
Tutaj Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek pomogą odszukać rodzinę łosi i policzyć borsuki, opowiedzą też wzruszającą legendę o miejscowym kamieniu. W Jagodowym Borze, jagodową ścieżką dotrzemy do pajęczych sieci, a potem natrafimy na mrówczy kopiec z mrówkami olbrzymami. Nie lada sztuką w tej piaszczystej krainie będzie znalezienie wody. Bardzo pomocna okaże się budowla wodna – co to takiego, musimy odkryć i doświadczyć sami…
KOPIEC 7, gm. Sztabin k/Augustowa, „Janewiczówka”,

Wioska Dwóch Mistrzów


Kolejnym przystankiem na szlaku jest Puńsk – polska stolica Litwinów i  Wioska Dwóch Mistrzów, z których „jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami”.
Tutaj poznamy przejmującą legendę o królowej jezior „Pięknej Jegli i wężu Żaltysie”. Nadworny pisarz królestwa krasnoludków - Koszałek Opałek poprowadzi nas przez labirynt języków, Aleję Słów i na Polanę Rozmów, a w towarzystwie świerszcza Sarabandy poznamy tańce i kulturę sąsiedzkich narodów i spróbujemy gry na wybranym instrumencie w muzycznej jurcie.
PUŃSK, ul. Szkolna 67, przy skansenie za karczmą,

Wioska Zapomnianych Wojów


Kolejne przygody czekają nas w Bakałarzewie, w dolinie Rospudy, gdzie poznamy historię pradawnego, walecznego ludu Jaćwingów.
Tutaj Mikuła i Pakuła – rycerze króla Błystka z krasnoludkiem Pietrzykiem wydadzą komendę: „Wszyscy w drogę wyruszają, Jaćwingowie już czekają!”. Oj, niełatwa to będzie wędrówka z przejściem linowym i norą złodzieja pereł. Jeśli komuś uda się dostać do grodziska jaćwieskiego - pozna zapewne miejscową legendę „Stary Skazdub” i może spotka wielkiego, jaćwieskiego wodza Skomanda…
BAKAŁARZEWO, ul. Młyńska 11, przy Gminnej Bibliotece Publicznej,

Dolina Przygód nad Szeszupą


Dolina Przygód nad Szeszupą - tajemnicza kraina rzek i jezior. W przemierzeniu oryginalnej trasy, z torem przeszkód i ścieżką zdrowia, pomocny nam będzie krasnoludek Sikorek.
Z nim wykonamy niełatwe zadania, poznamy zwyczaje  ptaków, dzika, łosia, bobra, zająca i staniemy oko w oko z mamutem zamieszkującym niegdyś te tereny.  A na koniec wsłuchamy się w przejmującą legendę o duszy pokutującej w postaci wilka, którego przed wieloma laty można było spotkać
nad Szeszupą…
RUTKA-TARTAK, ul. 3 Maja, zakole rzeki Szeszupy przy moście,

Miasteczko Sekretnych Uliczek


Podczas naszej wędrówki Baśniowym Szlakiem zawitamy do Sejn – małego miasteczka nad rzeką Marychą. Znajdziemy tu ciekawe ślady wielokulturowości tych ziem - dawną synagogę i dom talmudyczny, a także piękną bazylikę i dawny klasztor dominikanów.
Patroni wioski - dziadek i krasnoludek Krężołek - paź króla Błystka, zaprowadzą nas do domów: starowiera bednarza, litewskiego piekarza, polskiego szewca i żydowskiego krawca. Poznamy też ich świątynie: bazylikę, synagogę, molennę i zbór oraz legendę o powstaniu Sejn. Potem udamy się do piaskowej budowli nad tajemniczą rzeką. W każdym z tych miejsc czekają nas zadania do wykonania i niezwykłe przygody…
SEJNY, ul. Konarskiego 23A, przy stadionie miejskim

Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.13


Dzień 1 maja jest świętem Pracy na pamiątkę zajść, jakie miały miejsce w Chicago, w pierwszych dniach maja 1886 r. Doszło wówczas do masowych demonstracji robotników w obronie ośmiogodzinnego dnia pracy.
W dniu 1 maja obchodzimy także rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.).




POLSKA MOJA OJCZYZNA 
Kliknij obrazek👇
Autor: Agnieszka Socha-Biel
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. „Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli pogoni – rycerza galopującego na koniu – będącego herbem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych” (Niezależna.pl).
Barwy czerwone uznano za narodowe 3 maja 1792 r. – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji, zaś polska flaga ustanowiona została dopiero w 1919 r. Funkcjonuje również drugi, równoprawny wariant flagi, która na białym pasie ma umieszczonego centralnie Orła Białego jako herb Rzeczypospolitej. Takie flagi podnosi się jako bandery m.in. w placówkach dyplomatycznych, na lotniskach cywilnych i statkach. Dopuszczone jest także wieszanie flagi państwowej w formie pionowej wstęgi, banneru i kokardy.
W czasie II wojny światowej nad polskimi okrętami powiewały biało-czerwone bandery, a na skrzydłach samolotów widniały biało-czerwone szachownice. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec zawiesili biało-czerwoną flagę na budynku Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. W okresie komunistycznym flagi należało zdejmować w dniu 2 maja, ponieważ władze zakazywały obchodzenia przypadającej dzień później rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po roku 2000 powszechne stało się noszenie w tym dniu biało-czerwonej kokardy narodowej, który to zwyczaj spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński. Jest on kontynuowany przez jego następców – Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę.
Dzień Flagi jest obchodzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Na terenie Polski flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Święto flagi obchodzone jest również w innych krajach, m.in. w USA, Argentynie, Meksyku, Chinach, Turkmenistanie, Litwie, Ukrainie i Finlandii.
Opracowanie: Stanisław Zubek, Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich



-----------------------------------------------------------
Poznajemy środki transportu


Rodzaje samochodów


Czy do babci, czy do szkoły,
na przystanek przez te doły
biegniesz szybko - sus za susem,
by odjechać..... (autobusem)

Nie zastąpi ci go nikt,
bo jest szybki, jedzie w mig.
Żaden spacer, marsz, czy pochód -
nie ma to jak swój..... (samochód)

Czyj szybszy - koledzy się droczą.
Dwa koła razem się toczą,
kierownica jest w nim sterem,
gdy odjeżdżasz swym...... (rowerem)

Nie popędzisz nim przez pola,
taka jest licznika wola.
Między zbożem, równym torem
podąża się we wsi..... (traktorem)

Piękne wnętrza, niczym w mieście
bilet w dobrym mieć to geście.
Wyprawa z tatą, czy z dziadkiem?
Przez morze popłynąć..... (statkiem)

Wczesnym świtem w morze ruszają,
dla turystów łowić co fale dają.
Potem wrzucą na patelnię i tacki.
Z rybami płynie już..... (kuter rybacki)

Były balony, sterowce były
lecz braciom Wright już się znudziły.
Stworzyli silnik, co miał swój polot
i zbudowali pierwszy.... (samolot)

Czy na Księżyc, czy na Marsa,
samolotem? - niezła to farsa.
Tu potrzebny wielki i śliczny,
w kosmos może tylko..... (statek kosmiczny)


Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.12

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

Kliknij obrazek👇


https://sway.office.com/xx6KMFkTt7GxxZd8?ref=Link&fbclid=IwAR33lellNgpg8AUefg3kwe_kiSmxVume0tv_ESc67MOK1p0zG0vLtRzrFIg

To święto dla pisarzy, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. To coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promowania czytania, edytowania i ochrony własności intelektualnej poprzez prawa autorskie. 1995 był pierwszym dniem, w którym obchodzono ten dzień. Jak w przypadku wszystkich krajów, jest to okazja do wyświetlania książek, spotkań z autorami, wieczorów autorskich, wystaw i gier organizowanych przez szkołę oraz rozdawania książek.


Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do kilku ciekawych stron, które opowiadają:
1) o historii powstania tej uroczystości , obchodzonej w ponad 100 krajach świata :

Kliknij obrazek👇


2)o książkach nietypowo zaprojektowanych:

Kliknij obrazek👇

 
3) o tym, co można, a czego nie można robić z materiałami znalezionymi w sieci, przygotowując np. pracę domową zadaną przez nauczyciela, czyli „Prawa autorskie w Internecie” w postaci krótkiego, ciekawego  filmiku z You Tube:


Stwórzcie własną książkę!📖📕



Zachęcamy wszystkich do dzielenia się swoimi pracami. 


Czekamy na Wasze maile swietlikigsp@gmail.com


-------------------------------------------------

Poznajemy Toruń.



TORUŃSKIE PIERNIKI



Od dawien dawna Toruń słynął ze wspaniałych, aromatycznych wypieków. Każdy piekarz piekł pierniki według własnej, pilnie strzeżonej receptury. Dlatego wystarczyło tylko skosztować piernika, aby wiedzieć z czyjej piekarni pochodzi.

U mistrza Bartłomieja pracował Bogumił - młody piekarczyk. Był bardzo pracowity, a przy tym wesoły. Gdy pracował, cała piekarnia wypełniała się jego radosnym podśpiewywaniem. Uroczy młodzieniec przyciągnął uwagę córki mistrza, Róży. Ale i Bogumił nie był wobec niej obojętny. Często przynosił jej wielkie bukiety polnych kwiatów i wypiekał ogromne serca z pierników.

Do Róży zalecał się również stary wdowiec, który przynosił jej sznury pereł. Ojciec dziewczyny chciał, aby poślubiła bogatego wdowca, jednak ona całym sercem kochała Bogumiła.

Pewnego dnia, gdy w piekarni było niewiele pracy, piekarczyk wybrał się nad pobliski strumień. Chciał nazrywać dla Róży najpiękniejszych kwiatów. Gdy tak sobie szedł, zobaczył w strumieniu pszczołę. Była cała mokra i wyraźnie osłabiona walką z żywiołem. Bogumił pochylił się i podał jej listek, który leżał na brzegu. Delikatnie wyłowił pszczołę i położył na koniczynie, aby wyschła w promieniach słońca. Już miał odejść, gdy usłyszał:
- Dziękuję ci za uratowanie życia mojej poddanej, Bogumile.
Chłopiec rozejrzał się dookoła i zobaczył w trawie maleńką królową i rycerzy. Przykląkł i ukłonił się, gdyż była to królowa krasnoludków.
- Jesteś dobrym człowiekiem. Bez pszczół nie przetrwalibyśmy, gdyż żywimy się tylko miodem, który dla nas zbierają. nagrodzę twoją wspaniałomyślność i zdradzę ci pewien sekret. Dzięki niemu zdobędziesz sławę i bogactwo - powiedziała królowa.
- Co to za sekret? - zapytał.
- Miód, Bogumile. Dodaj go do ciasta, a twoje pierniki nabiorą takiego smaku i aromatu, jakiego nikt nigdy nie czuł.
Piekarczyk zdziwił się, że to takie proste, ale podziękował i znów się ukłonił. Kiedy podniósł głowę, nie było już ani królowej, ani rycerzy.
- Czy to sen? - myślał, biegnąc z powrotem do miasta. Chciał natychmiast wypróbować radę królowej krasnoludków.

Gdy tylko przekroczył bramę miasta, ujrzał wielki tłum zgromadzony na rynku. Wszyscy z podekscytowaniem rozmawiali o jakimś nadchodzącym wydarzeniu. 
- Król do nas przyjeżdża! - usłyszał jednego z mieszczan.
- Kiedy? - zapytał chłopak, usiłując czegokolwiek się dowiedzieć.
- Jutro! Jutro! - wykrzyknął ktoś z tłumu.
Bogumił pognał do piekarni mistrza Bartłomieja i zaczął przygotowywać ciasto. Nie zapomniał też o miodzie, który dodał w tajemnicy przed mistrzem. Całą noc spędził na wypiekaniu pierników o przeróżnych kształtach.

Tej nocy pracowały wszystkie piekarnie w Toruniu. Każdy mistrz chciał zachwycić króla swoimi wypiekami i otrzymać możliwość wożenia swoich wyrobów do Warszawy. Dlatego w większości okien paliły się światła, a w całym mieście unosił się korzenny zapach.

Nazajutrz na rynku ustawiono pięknie ozdobione stragany, a mieszczanie wystroili się w swoje najlepsze ubrania. Rajcy miejscy po powitaniu króla, prowadzili go do każdego straganu, gdzie otrzymywał od piekarzy całe kosze pierników. Kiedy dotarli do kramu mistrza Bartłomieja, król zatrzymał się na dłużej. Pierniki pachniały niezwykle mocno i rozpływały się w ustach.
- Kto wypiekał te pierniki? - zapytał król.
- Wasza Wysokość, to mój uczeń, Bogumił - odparł mistrz kłaniając się i wskazując na młodzieńca.
- Bogumile, twoje pierniki są najwspanialsze. Chciałbym wynagrodzić ci twoją pracę. Powiedz mi zatem, czego najbardziej pragniesz?
Bogumił skłonił się i odpowiedział:
- Miłościwy panie, nie chcę pieniędzy, ale z całego serca pragnę poślubić córkę mistrza Bartłomieja.
- Skoro takie jest twoje życzenie, weź ją za żonę i żyjcie spokojnie i szczęśliwie. Ja zaś pragnę, abyś od dziś piekł pierniki dla mnie i dla całego mojego dworu w Warszawie.

Szczęśliwy Bogumił pojął Różę za żonę i wkrótce został mistrzem piekarskim. Swoje wypieki woził do Warszawy, później do innych polskich miast. Wkrótce sława toruńskich pierników obiegła cały świat i trwa do dziś.

Co warto zwiedzić w Toruniu

  • Planetarium
  • Młyn Wiedzy
  • Żywe Muzeum Piernika
  • Pomnik Mikołaja Kopernika
  • Katedra Świętojańska (św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty)
  • Kościół Mariacki
  • Krzywa Wieża


Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.11

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia każdego roku. 
Ma on na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.


Kliknij obrazek👇



Zachęcamy również do słuchania piosenek o Ziemi.  
Oto nasze propozycje:








--------------------------------------------------------

Informatyk Gdy komputer się zawiesi, zatnie lub zepsuje, ten pan szybko go naprawi i zaprogramuje. Weterynarz W białym fartuchu ze słuchawkami. Zajmuje się fachowo chorymi zwierzętami. Pisarz Jest ktoś, kto potrafi pisać piękne zdania i tworzyć z nich książki lub opowiadania. Dziennikarz Jeździ w różne miejsca, często podróżuje. Ważne informacje ludziom przekazuje. Kontroler W autobusie i tramwaju podchodzi na chwilę. Sprawdza czy pasażerowie mają ważny bilet. Aktor Spotkasz go w niezwykłym miejscu, gdzie jest scena i kurtyna. Gdy podniosą ją do góry, on swój występ już zaczyna. Kelner Gościom w restauracji karty dań rozdaje. Potem zamówione potrawy podaje. Fryzjer Z pomocą nożyczek, szczotki i grzebienia, wygląd naszych włosów czaruje i zmienia. Kierowca Gdy miejski autobus przejeżdża ulicą, możesz go zobaczyć - jest za kierownicą. Krawcowa Chcąc pięknie wyglądać, panowie i panie, szyją sobie u niej, na miarę ubranie. Strażacy Przyjeżdżają szybko, stawiają drabinę. Zawsze dzielnie walczą z pożarem i dymem. Piekarz Świeżutkie pieczywo w sklepie jest od rana. Jak myślisz, kto w nocy piecze je dla nas? Aptekarz Miły pan lub pani za ladą w aptece, sprzedaje ludziom leki na receptę. Sprzedawca Gdy wejdziesz do sklepu, ta miła osoba, spyta co chcesz kupić i wszystko ci poda.


Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.10

Kochani Uczniowie! 


25 kwietnia  obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jest to inicjatywa organizowana w celu podnoszenia świadomości wpływu hałasu na nasze zdrowie. W tym roku przebiega pod hasłem: „Hałas to nasz wróg – dbajmy o ciszę"

https://www.youtube.com/watch?v=g_UBKYVUya0&fbclid=IwAR21baJy1mFMbdj2ZHiqWLZFUfqTWdC6xceZ7ztQXSlinYuKP2Ut8JjIONg

CIEKAWOSTKI

Trochę z historii

Hałasy bywały przyczyną procesów sąsiedzkich
już w średniowieczu. Od XVI w. wydawano przepisy ograniczające hałas w miastach. Niekiedy
były specyficzne: np. Anglicy zakazywali bicia
żon o pewnych porach dnia i nocy, wyłącznie dlatego, aby ich krzyki nie przeszkadzały sąsiadom.
Od XIX wieku w wielu miastach zakazywano muzykowania przy otwartych oknach.

Hałas zagraża zwierzętom

Hałas jest szkodliwy dla zwierząt. Wojskowe ćwiczenia prowadzone u wybrzeży Kalifornii z użyciem sonarów, które emitowały fale dźwiękowe
okazały się groźne dla wielorybów, delfinów i innych ssaków. Według ekologów sonary zakłócają system nawigacyjny i komunikacji wielorybów
między sobą. Zakłócenia powodowane przez
sonary są śmiertelnie niebezpieczne dla 37 gatunków morskich ssaków, m.in. lwów morskich
i zagrożonych wyginięciem waleni błękitnych.
Wywołują one u ssaków morskich krwotoki
w  mózgu i okolicach uszu i powodują masowe
ugrzęźnięcia zwierząt na płyciznach i brzegach.

Głuche mięczaki

Zwierzętami całkiem głuchymi są kałamarnice i  ośmiornice. Przyczyną jest przystosowanie
ewolucyjne. Otóż jednym z drapieżników na nie
polujących jest waleń zębowiec, który ogłusza
swoje ofiary emitując przeraźliwy dźwięk, rozrywający tkanki. Uszy kałamarnic czy ośmiornic,
które nawet znajdowałyby się w pewnej odległości od drapieżnika po prostu natychmiast by
zostały zniszczone, więc ewolucja pozbawiła je
ich.

Najgłośniejsze miasta w Polsce

Wrocław to najgłośniejsze miasto w Polsce
– wynika z pomiaru hałasu komunikacyjnego
przeprowadzonego w największych polskich
miastach. Poziom hałasu w godzinach szczytu
osiąga tam dwa razy więcej niż dopuszczalne
dla zdrowia normy. Zaraz za Wrocławiem najgłośniej jest w Gdańsku, następnie w Warszawie
i Katowicach.

Ultrasonograf

Człowiek nauczył się wykorzystywać ultradźwięki do oglądania narządów wewnętrznych przy
użyciu urządzenia zwanego ultrasonografem.
Specjalna głowica wytwarza ultradźwięki rozchodzące się w głąb ciała. Ultradźwięki odbijają
się w różny sposób od poszczególnych tkanek
organizmu, przetworzone przez aparaturę elektroniczną dają obraz na ekranie monitora. W ten
sposób możemy np. oglądać płód w łonie matki.

Groźne słuchawki

Jeszcze piętnaście lat temu starcze przytępienie
słuchu występowało niemal wyłącznie u osób po
70. roku życia. Dziś prawie połowa osób z niedosłuchem nie ukończyła 55 lat. Większość z nich
to użytkownicy przenośnych urządzeń odtwarzających muzykę, którzy słuchają jej nieodpowiednio.
Natężenie dźwięku generowanego przez odtwarzacz przy maksymalnym ustawieniu potencjometru głośności, w słuchawkach dokanałowych
może sięgać nawet 100 decybeli. To prawie tyle,
co odgłos młota pneumatycznego, czy startującego samolotu. Słuchanie głośniejszych dźwięków przez więcej niż pół minuty dziennie może
nieodwracalnie uszkodzić słuch. 



Zwalczanie hałasu w szkole nie jest zadaniem łatwym. Mamy jednak pełną świadomość jego złożonego, negatywnego wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie i sposób funkcjonowania. Niwelowanie hałasu powinno wynikać z procesu edukacyjno – wychowawczego rozpoczętego możliwie jak najwcześniej. Ważne, by zwłaszcza najmłodsi uczniowie już wiedzieli, iż hałas sam nie powstaje, sami też nie powinni być jego źródłem, a zdroworozsądkowe korzystanie ze zdobyczy techniki stawało się w pełni świadomym wyborem.



-------------------------------------

Zabawy na myślenie przyczynowo-skutkowe → Rodzic - dziecko


1. Segregowanie przedmiotów


Chodzi o dzielenie rzeczy według wspólnych funkcji, np. na przedmioty używane w kuchni, w ogrodzie, do zabawy. Zamiast przedmiotów możesz też wykorzystać obrazki lub wycinki z gazet. Poproś dziecko, by umieściło rysunki w odpowiednich grupach, z których każde ma swoje kryterium (np. używamy ich do mycia się - obrazki z wanną, gąbką, mydłem, szczoteczką, itd.).

Na podobnej zasadzie możesz podzielić już obrazki/przedmioty i poprosić dziecko, aby odszukało błędy w takim układzie.


2. Chowanego z zabawkami


Schowaj zabawkę. Później opisz dziecku, do czego służą przedmioty znajdujące się obok zabawki albo co się robi w tym pomieszczeniu. Przykładowo: Miś jest w miejscu, gdzie mama i tato śpią. Leży przykryty takim materiałem, który zasłania nam okno na noc.

3. Łączenie obrazków w pary


Młodsze dzieci mogą z rozsypanki wybierać obrazki, które tak samo wyglądają. Ze starszymi warto zagrać w Memory.

Memory jest to gra, która ćwiczy też pamięć, koncentrację, spostrzegawczość. W najprostszej wersji, Memory polega na zapamiętaniu, gdzie leży drugi element z pary. Są jednak też gry, w których pary obrazków nieco się różnią - a zadaniem graczy jest jak najszybsze wskazanie różnicy.

4. Wymyślanie historii do pojedynczego obrazka


W tej zabawie możesz wykorzystać np. komiks. Wybierz obrazek, na którym widać jakąś dynamiczną sytuację i poproś dziecko o wymyślenie powodów, dla którego postacie tak się zachowują (np. Dlaczego ten pan tak pędzi samochodem? Dlaczego ta dziewczynka jest taka brudna?). Możecie też wspólnie wymyślić, co się będzie dalej działo z bohaterami.

5. Wymyślanie historii do serii obrazków


Obrazki powinny przedstawiać przedmioty dobrze znane dziecku. Przedszkolak może wymyślać dowolną historię, w której po kolei pojawią się dane przedmioty albo postacie z obrazka.

Warto też wykorzystać tzw. Story Cubes, czyli kostki sześcienne, z których każda zawiera na ściankach zestaw ilustracji. Zabawę ze Story Cubes zaczyna się od rzutu kostkami (w zestawie jest ich 9) i rozpoczęciu historii od obrazka, który jako pierwszy rzucił się graczom w oczy (np. od Dawno, dawno temu…). Następnie historię opiera się o pozostałe obrazki.

6. Zabawy z wodą i produktami kuchennymi


Zabawa, która bardzo brudzi! Nie tyle wymaga zasad, co swobody do robienia “eksperymentów”. Umożliwia poznanie cech poszczególnych produktów. Czyli: Co się stanie, jak wymieszam wodę z mąką? Czy olej i woda się zmieszają? Jaki kolor będzie miała woda, jeśli dodam do niej kakao? Możesz też kupić dziecku barwniki spożywcze (które mogą być świetnym pretekstem do nauki o kolorach!) i inne produkty płynne (mleko, jogurt, napój gazowany).

7. Magiczne worki


Najprostsza wersja: schowaj w jednym worku przedmioty o różnej wielkości, fakturze i kształcie. Dziecko z zamkniętymi oczami wkłada rękę do worka i zgaduje, jaki przedmiot wylosowało.

W innej wersji możesz przygotować kilka nieprzezroczystych worków oraz przedmioty o podobnej funkcji, ale różnej ciężkości (np. piłki pingpongowe, piłkę do kosza i piłki tenisowe). Pokaż rzeczy dziecku. Schowaj pogrupowane przedmioty do worków. Poproś, by dziecko przebiegło z każdym workiem oddzielnie pokój (albo inną trasę). Później zapytaj: Ile piłek było w każdym worku? Który worek był najcięższy - czy ten, co miał najwięcej piłek? Dlaczego tak jest?

https://www.przedszkola.edu.pl/7-zabaw-na-myslenie-przyczynowo-skutkowe.html