Świetliki

Świetliki

poniedziałek, 2 listopada 2015

Legendarnym szlakiem

Za oknem piękna, złota, polska jesień. Cudowna pora na spacery i wędrówki w gronie najbliższych. Za nami Uroczystość Wszystkich Świętych, o której troszkę rozmawialiśmy w czasie zajęć świetlicowych. Mieliśmy okazję posłuchać najpiękniejszych wierszy, polskich autorów o tym niezwykłym święcie. 
A pierwsze dni listopada będziemy spędzać w świetlicy mówiąc o naszej ojczyźnie. Dzisiaj mieliśmy okazję posłuchać legendy o powstaniu państwa polskiego. Poznaliśmy trzech, legendarnych braci - Lecha, Czecha i Rusa i dowiedzieliśmy się czym zakończyła się ich wędrówka po słowiańskich krainach. To bardzo stara legenda - najpierw nosiły ją usta naszych przodków, później papier. Spójrzcie tylko!

 

Papier swoje przeszedł? Nie do końca! Poniżej przepis na postarzenie papieru, może któryś świetlik będzie chciał sam spróbować tej sztuczki w domu ;) A może kiedyś wykorzystamy ją na świetlicy samodzielnie. 

Potrzebne będą:
- dwie/trzy łyżeczki kawy rozpuszczalnej (najlepiej granulowanej) 
- dwie torebki herbaty
- biała kartka
- pół litra wody

Kawę zalewamy gorącą wodą, dodajemy torebki herbaty, czekamy aż "napój" przestygnie. Najlepiej przelać płyn do płaskiego naczynia (blacha, brytfanna). Wkładamy do niego zadrukowaną kartkę papieru i zostawiamy na kilka minut. Po namoczeniu wyjmujemy papier z wody i kładziemy na papierowych ręcznikach, aby się odsączył. Możemy uzyskać lepszy efekt, jeśli kilka ziarenek kawy rozpuszczalnej rozsypiemy na papier i za pomocą mokrej torebki herbaty przyciśniemy je do wilgotnej jeszcze kartki. Warto próbować różnych technik! Powodzenia :)