Świetliki

Świetliki

środa, 25 listopada 2015

To jakieś czary?

Kochani!
Czyżby jakieś czary w naszej świetlicy? Przecież nikt z nas nie jest magikiem! Ale wiemy już jak zrobić kilka czarodziejskich sztuczek. Dziś trochę poeksperymentowaliśmy. Wystarczyła nam odrobina wody, magnes, balon i kilka innych rzeczy, by poczuć się jak w prawdziwej krainie czarów. 
Spójrzcie na zdjęcia, a poniżej opis wykonywanych doświadczeń. ATRAMENTOWE STWORY:
Przygotuj: dwie przezroczyste szklanki (jedna z zimną wodą, jedna z wodą gorącą), nabój z atramentem, ocet

Działaj: do szklanki z zimną wodą wlej kilka kropel atramentu. Co się dzieje? Atrament rozpuszcza się bardzo powoli (tworząc najpierw piękne kształty), woda zabarwia się. 
Teraz kolej na wlanie kropel atramentu do szklanki z gorącą wodą. Co obserwujemy? Atrament szybko się rozpuszcza, znikając. 
Ostatni etap to wlanie do szklanki z gorącą wodą kilku kropel octu. Co się stało? Atrament znowu się pojawił a woda zabarwiła się na niebiesko! 

CZARODZIEJSKI PALEC:
Przygotuj: naczynie (np. miskę), zimną wodę, pieprz czarny, płyn do mycia naczyń

Działaj: do naczynia wlej wodę, następnie delikatnie nasyp na jej powierzchnię pieprz (nie może go być zbyt dużo, tak by nie opadł na dno). Zanurz palec w płynie do naczyń, zbliż powoli do pływającego po powierzchni wody pieprzu. Co się dzieje? Pieprz "ucieka" od palca, jakby się go okropnie bał! 

BARDZO MOCNY BALON
Przygotuj: balon, mały kawałek taśmy klejącej, szpilkę

Działaj: napompuj balon, blisko jego szyjki umieść kawałek (ok 1 cm x 1 cm) przezroczystej taśmy klejącej. Wbij szpilkę w miejsce, w którym jest naklejona taśma. Co się dzieje? Balon nie pęka! Powstaje mała dziurka, przez którą stopniowo traci powietrze. To doświadczenie dla wszystkich, którzy przy przebijaniu balonów nie lubią hałasu ;) 

WĘDRUJĄCY SPINACZ
Przygotuj: spinacz biurowy, kartkę papieru, kredki, magnes 

Działaj: Spinacz biurowy umieść po jednej stronie kartki, po drugiej stronie umieść magnes. Teraz już można wędrować! Magnes będzie przyciągał spinacz. Chętni mogą wykonać na kartce mini - tor wyścigowy i sprawdzić w jakim czasie uda się przeprowadzić spinacz przez trasę za pomocą magnesu.

Drogie Świetliki! Spróbujcie w domu, pod opieką dorosłych! Grunt to dobra zabawa :)