Świetliki

Świetliki

piątek, 3 lutego 2017

Arktyczne zwierzaki

Rejony bieguna północnego, a więc również niedaleko położoną Grenlandię zamieszkuje wiele ciekawych zwierzaków. W ostatnich dniach mieliśmy okazję zobaczyć w naszej pracowni multimedialnej ich fotografie oraz dowiedzieć się co nieco o ich budowie i zwyczajach. Podzielimy się z Wami ciekawostkami na temat tych wspaniałych stworzeń :) 


Grenlandii ani półkuli północnej nie zamieszkuje żaden z gatunków pingwinów. Żyją tam natomiast: niedźwiedzie polarne, lisy i zające polarne, foki, woły piżmowe, renifery, morsy, narwale i wiele innych gatunków zwierząt. 

Znalezione obrazy dla zapytania niedźwiedź polarny


Niedźwiedź polarny dzięki grubej warstwie tłuszczu i sierści jest odporny na temperaturę do – 60 stopni. Może przebiec po lodzie dziennie nawet 70 km w poszukiwaniu fok – swojego ulubionego pożywienia. Jest też doskonałym pływakiem. Może przepłynąć w ciągu godziny od 10 do 35 km.

Znalezione obrazy dla zapytania wół piżmowy

Wół piżmowy o mało nie wyginął z powodu polowań. Mierzy ponad 2 m długości i waży od 250 do 300 kg. Ich długa sierść jest ochroną przed zimnymi i gwałtownymi wiatrami.

Znalezione obrazy dla zapytania lis polarny

Lisy i zające polarne zimą zmieniają futro z rudobrązowego na białe.

Znalezione obrazy dla zapytania foka grenlandzka wikipedia 

Bardzo gruba warstwa tłuszczu znajdująca się pod skórą fok i morsów chroni je przed zimnem. Ten szczególny „płaszcz” może mieć nawet 10 centymetrów grubości. 

Znalezione obrazy dla zapytania narwal wikipedia

Narwal to waleń z charakterystycznym długim rogiem z przodu głowy, który może mieć nawet 3 metry długości. 

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.wikipedia.pl