Świetliki

Świetliki

poniedziałek, 5 marca 2018

W magicznym świecie teatru

"Po co jest teatr?"

Ta drabina to schody do nieba, 
a ta miska pod schodami to księżyc. 
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz, 
a z garnków są hełmy rycerzy.

Ale kto w te czary nie uwierzy?

To jest teatr. 
A teatr jest po to, 
żeby wszystko było inne niż dotąd. 
Żeby iść do domu w zamyśleniu, 
w zachwycie.

I już zawsze w misce księżyc widzieć...

J. Kulmowa

Każdy z nas z pewnością nie raz odwiedził teatr. Bogate kostiumy, pięknie umalowani aktorzy, scenografia i pełne muzyki i kolorów przedstawienia. Ale tak jak w wierszu J. Kulmowej, każdy z nas może wcielić się w różne role, wykorzystując przedmioty codziennego użytku.
Poniżej przedstawiamy zabawy, które rozwiną naszą wyobraźnię i pomogą choć odrobinę poczuć się jak na deskach teatru. Wypróbowaliśmy w naszej świetlicy - polecamy! 
Zostawiamy też zdjęcia z naszych dzisiejszych "kolorowych" zajęć. 1. LUSTRO

Dzieci dobierają się w pary i stają na przeciwko siebie. Jedna osoba odgrywa rolę lustra - powtarza każdy ruch osoby stojącej po przeciwnej stronie. Później następuje zamiana ról.

2. MAGICZNY KIJ 

Wszyscy siedzą w kręgu, w środku leży kij (ok. 50 cm). Wyznaczona osoba podnosi kij i odgrywa scenkę, pozostałe osoby mają za zadanie zgadnąć jaki przedmiot przedstawia kij.
Może to być np.: parasol, wiertarka, grabki, szczotka do włosów, mikrofon, gitara... i wszystko, co nam podpowie wyobraźnia. 

3. TWARZ MIMA

Wybrane dziecko pokazuje za pomocą mimiki wybraną emocję (radość, smutek, zdziwienie). Zadaniem pozostałych jest odgadnąć co przedstawiła koleżanka/kolega.