Świetliki

Świetliki

piątek, 8 maja 2020

Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.17

List do wirusa
Zuzia chodziła dzisiaj po domu z burzową chmurą nad głową. Nie była to oczywiście prawdziwa burzowa chmura, ale dziewczynka była tak zdenerwowana, że wyglądała, jakby miała zaraz zacząć strzelać piorunami. Jej tata przypatrywał się jej uważnie przy obiedzie. Zuzia grzebała w ziemniakach z zaciśniętymi ustami i dźgała kotleta widelcem tak mocno, że aż zrobił się z niego pasztet.
– O, zbiera się chyba na burzę – powiedział tata, a dziewczynka prychnęła tylko pod nosem. – Mała burzowa chmurka lata ci nad głową, nie widziałaś?
Zuzia odepchnęła od siebie talerz i pobiegła do swojego pokoju. Rzuciła się na łóżko i zaczęła płakać. Po chwili poczuła, jak tata siada obok niej i głaszcze ją po ręce.
– Przepraszam, Zuziu, nie chciałem jeszcze bardziej cię zdenerwować. Nie wytrzymujesz już, co?
Dziewczynka pociągnęła nosem i pokiwała głową. Podniosła się i otarła łzy rękawem bluzki. – Mam dość tego głupiego wirusa. Jakbym go spotkała, to... to... to dopiero bym mu powiedziała, co o nim myślę!
 Tata uśmiechnął się.
– Masz prawo być zła, a ja nie powinienem śmiać się z twojej chmurki. Jeszcze raz cię przepraszam. Słuchaj, a może napiszesz wirusowi w liście, co o nim myślisz, co?
– Jak to? Przecież nie mogę mu go wysłać.
– Może i nie. Ale pamiętasz, kiedy ktoś u nas w bloku ciągle brudził klatkę schodową i nikt nie wiedział, kto to?
 – No, tak... Napisałeś wtedy list i przykleiłeś go na ścianie przy wejściu.
– I co się później stało?
 – Ten ktoś przestał brudzić klatkę...
Tata mrugnął do Zuzi i wyszedł z pokoju. Dziewczynka usiadła przy biurku i zaczęła pisać, przyciskając mocno długopis do kartki.
Paskudny Wirusie,
przez Ciebie nie mogę chodzić do szkoły i bawić się z przyjaciółmi i bardzo mi ich brakuje. Z ciocią Ewą mogę tylko rozmawiać przez kamerę na komputerze, a babcia Janka nie ma komputera i tylko słyszę ją przez telefon. Chcę się do niej przytulić, a przez Ciebie nie mogę. Brakuje mi parku i jazdy na rowerze i wycieczek w niedzielę z tatą.
Dlaczego nam tak dokuczasz? Przestań już albo zobaczysz! Wyślemy Cię, gdzie pieprz rośnie!
Zuzia
Dziewczynka wstała i pobiegła do taty ze swoim listem.
– Trzymaj, powieś go na ścianie na klatce, dobra? Tak, żeby wszyscy widzieli!
Tata skinął głową i popatrzył, jak Zuzia biegnie bawić się do swojego pokoju. Jej burzowa chmurka trochę chyba zmalała.

CZAS NA CIEBIE!
1. Zastanów się, czy jest ktoś (albo coś!), do kogo chcesz napisać list. Narysuj tę osobę (albo rzecz) tak, jak sobie ją wyobrażasz.
2. Następnie na osobnej kartce papieru napisz do niej list. Podziel się wszystkim, co uważasz za ważne - swoimi smutkami i radościami, pomysłami i zmartwieniami.
 3. Samodzielnie stwórz kopertę, do której włożysz list. Zaadresuj ją starannie i schowaj w bezpiecznym miejscu. Po upływie miesiąca przeczytaj list. Czy nadal czujesz się tak samo?


--------------------------------------------------

Światowa Organizacja Zdrowia na swojej stronie wskazuje 5 sposobów jak można chronić siebie oraz innych wokół siebie przed grypą:

Zaszczep się
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą oraz jej ciężkimi powikłaniami są coroczne szczepienia. Szczepienia są szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę, a także będących w ciąży, niezależnie od wieku ciąży.
Szczepienie ma również kluczowe znaczenie dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, osób starszych cierpiących na choroby przewlekłe oraz pracowników ochrony zdrowia.
Pamiętaj, szczepionka przeciw grypie nie może wywołać grypy. Bolesność i obrzęk w miejscu podania szczepionki oraz krótkotrwała gorączka jest naturalną reakcją na szczepienie i na ogół trwa dzień lub dwa.
Regularnie myj ręce
Częste mycie rąk chroni nas przed wieloma chorobami również przed grypą. Czyste ręce to łatwy sposób na utrzymanie zdrowia całej rodziny. Regularnie myj ręce mydłem pod bieżącą wodą i osusz je dokładnie ręcznikiem jednorazowego użytku. W sytuacji gdy mydło i woda nie są łatwo dostępne możesz również użyć preparatu do mycia rąk na bazie alkoholu.
Pamiętaj, prawidłowe mycie rąk zajmuje tyle czasu, ile trwa dwa razy zaśpiewane „Happy Birthday”.
Unikaj dotykania swoich oczu, nosa i ust
Wirus grypy wnika do naszego organizmu przez błony śluzowe nosa, ust, oczu.
Nie możesz kontrolować wszystkiego, co wdychasz, ale możesz zmniejszyć ryzyko infekcji, trzymając ręce z dala od twarzy.
Jeśli musisz dotknąć oczu, nosa lub ust, zrób to czystą chusteczką lub najpierw umyj ręce.
Unikaj przebywania w pobliżu chorych osób
Grypa jest chorobą zakaźną. Wirus grypy łatwo rozprzestrzenia się w zatłoczonych miejscach, takich jak środki transportu publicznego, szkoły i domy opieki oraz podczas wydarzeń publicznych.
Gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, krople zawierające wirusa mogą rozprzestrzeniać się nawet na jeden metr i zarażać innych, którzy je wdychają.
Jeśli nie czujesz się dobrze, zostań w domu
Jeśli chorujesz na grypę, przebywanie w otoczeniu innych osób naraża je na zakażenie wirusem.
Dotyczy to szczególnie osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia czy AIDS.
Szybkie odizolowanie osoby chorej na grypę może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa grypy i uratować życie innym.