Procedura odbioru dziecka ze świetlicy

1. Rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany do odebrania dziecka ze świetlicy do godziny określonej w Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy, a w sytuacji wyjątkowej najpóźniej do godziny 17.00. 

2. W celu odebrania dziecka ze świetlicy rodzic/opiekun prawny lub osoba upoważniona, osobiście odbiera dziecko bezpośrednio z sali świetlicy lub z miejsca, gdzie odbywają się zajęcia. Wychowawca świetlicy jest zobowiązany do przekazania ucznia pod opiekę osoby odbierającej. 

3.  Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez upoważnioną przez nich osobę.

4.  W sytuacjach sporadycznych odebrać dziecko ze świetlicy może osoba dorosła nie wpisana w Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy wyłącznie na pisemną prośbę rodziców (opiekunów prawnych) z własnoręcznym podpisem rodzica (opiekuna prawnego) i aktualną datą. 

5. Dopuszcza się możliwość powrotu dziecka do domu z niepełnoletnim rodzeństwem. Jeśli sytuacja życiowa rodziny tego wymaga, rodzice (opiekunowie prawni) są zobowiązani do wpisania w Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy danych osobowych rodzeństwa. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich dzieci w drodze ze szkoły do domu.

6. Nauczyciel świetlicy ma prawo poprosić o dowód osobisty każdą osobę odbierającą dziecko ze świetlicy w celu potwierdzenia jej tożsamości.

7. W sytuacji, gdy rodzic/opiekun prawny nie odbierze dziecka do godziny 17.00, wychowawca świetlicy telefonuje do rodzica/opiekuna prawnego. 

8. W przypadku, gdy nauczyciel nie może skontaktować się z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka, po godzinie 17.00, po uprzednim poinformowaniu o zaistniałym fakcie dyrektora szkoły, kontaktuje się z Policyjną Izbą Dziecka. 

9. W powyższej sytuacji dziecko zostaje przekazane pod opiekę funkcjonariuszy Policyjnej Izby Dziecka.

10. Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu. W takim przypadku nauczyciel ma obowiązek zatrzymać dziecko do czasu wyjaśnienia sprawy oraz skontaktować się z inną osobą upoważnioną przez rodziców do odbioru dziecka. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca, oraz pedagog szkolny.