Wczoraj, 22 listopada obchodziliśmy  

Dzień Kredki!😊 

Rysowanie jest bardzo ciekawe, może nauczyć kreatywnego myślenia, pobudzić uwagę i wesprzeć uważną obserwację. Za pomocą kredek możemy wyrazić swoje myśli, uczucia i marzenia.

KLIKNIJ OBRAZEKautor: Pani Monika Be. Dziękujemy

KLIKNIJ OBRAZEK
autor: basiek293. Dziękujemy


Andrzejki, Katarzynki – zwyczaje ludowe

    Czym są Andrzejki i Katarzynki? Kiedyś były to wieczory spotkań i wróżb dziewcząt w Andrzejki i chłopców w Katarzynki marzących o narzeczonych i małżeństwie. Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to by poznać imię, stan i zamożność przyszłego partnera życiowego. 

    W dawnych czasach Andrzejki odprawiane były w wigilię dnia św. Andrzeja, czyli 29 listopada, a Katarzynki w wigilię dnia św. Katarzyny – 24 listopada.

    Obecnie ludzie traktują andrzejki jako ostatnią zabawę przed adwentem. Adwent jest to czas oczekiwania na narodziny Pana Jezusa i trwa cztery tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. W Adwencie rezygnuje się z wszelkich zabaw, by w spokoju i zadumie przygotować się na przyjście pana Jezusa

POLSKIE TRADYCJE: ANDRZEJKI

    Dawno, dawno temu w niewielkiej wiosce na brzegu Wisły mieszkała sobie młoda dziewczyna, która miała na imię Janka. Była piękną panną i wielu chłopców pragnęło zwrócić na siebie jej uwagę, jednak ona dla żadnego z nich nie znalazła miejsca w swym sercu. Dlatego też z niecierpliwością czekała na magiczną noc, w którą - według starych opowieści - panny mogły zobaczyć swojego przyszłego męża. Gdy nadszedł koniec listopada, Janka wraz z innymi dziewczętami z wioski udała się do kościoła, aby pomodlić się do św. Andrzeja, który jest patronem dziewic. Następnie panny zgromadziły się w jednej z chat, gdzie zaczęły tradycyjne wróżby, odprawiane niegdyś przez ich matki. Najpierw dziewczęta wróżyły za pomocą butów: ustawiały buty z lewej nogi jeden za drugim, sprawdzając, który z nich pierwszy dotknie progu. Niebawem okazało się, że to właśnie but Janki i to ona jako pierwsza wyjdzie za mąż. Następnie obierały jabłka ta, aby powstała jedna długa obierka i rzucały za siebie. Litera, jaka utworzyła się na podłodze była pierwszą literą imienia przyszłego męża. Na koniec wyszły na dwór i ze słomianego dachu kurnika wyciągnęły po garści słomek. Potem wróciły do chaty i liczyły, czy mają parzystą czy nieparzystą liczbę słomek, gdyż parzysta oznaczała zamążpójście, a nieparzysta - staropanieństwo. Ku ogólnej radości, według tej wróżby, wszystkie panny miały wyjść za mąż.    Uszczęśliwiona Janka wracała do domu zastanawiając się, co jej się dziś przyśni i czy rzeczywiście wróżby się spełnią. Przed snem włożyła pod poduszkę złożone męskie spodnie. Gdy udało jej się zasnąć, śniła o wysokim czarnowłosym mężczyźnie. Od tamtej pory nie mogła się doczekać spotkania ze swoim wywróżonym oblubieńcem. I rzeczywiście, kilka miesięcy później do wioski przybył młody stolarz, który postanowił się tu osiedlić. Był wysoki i miał włosy czarne jak noc. Janka od razu się w nim zakochała. Zresztą z wzajemnością, bo tuż po żniwach odbyło się wielkie wesele, na którym zgromadzili się wszyscy mieszkańcy wioski. Pozostałe panny, patrząc na Jankę, myślały o kolejnej niezwykłej, listopadowej nocy, mając nadzieję, że tym razem to właśnie im wróżby ukażą przyszłego męża. Od tamtych wydarzeń minęło wiele lat. Świat się zmienił, ale nadal w nocy z 29 na 30 listopada panny gromadzą się razem, a wróżby mają im ujawnić wyczekiwanego wybranka serca. 

Noc tę natomiast z biegiem czasu nazwano Andrzejkami i tak pozostało do dziś. 

POLSKIE TRADYCJE: KATARZYNKI

    W dawnych czasach w nocy z 24 na 25 listopada chłopcy obchodzili Katarzynki. Był to wieczór podobny do obchodzonych do dziś Andrzejek, choć repertuar wróżb dla chłopców nie był tak bogaty. Przyszła wybranka mogła ukazać się we śnie, jeśli chłopiec spał na prześcieradle, pod którym miał kobiecą koszulę. Innym sposobem było wieczorne umycie się i wytarcie kobiecą koszulą, wówczas też można było liczyć na ujrzenie upragnionej panny we śnie. Dla młodzieńców mających już wybranki również była specjalna wróżba. W wigilię świętej Katarzyny należało uciąć gałązkę wiśni lub czereśni i wstawić ją do dzbanuszka z wodą. Jeśli na Boże Narodzenie gałązka zakwitła, kawaler mógł liczyć, że jego zaloty zostaną przyjęte i zwieńczone ślubem.

    Tradycja Katarzynek zaczęła wygasać już na początku XX wieku. Do dnia dzisiejszego praktycznie nie przetrwała i niewiele osób w ogóle wie o jej istnieniu.

Poziomo

3. wróżysz sobie, bo chcesz ją poznać

5. zaczyna się wkrótce po Andrzejkach

6. sposób przepowiadania przyszłości

8. lejemy go przez ucho klucza

9. najlepsza pora na andrzejkową zabawę

11. miesiąc, w którym obchodzi się Andrzejki

Pionowo

1. wróżą sobie panny i ...

2. inaczej wróżba

4. rychło chce go wziąć panna

7. święto wróżb

10. w popularnej wróżbie ustawiamy je kolejno w kierunku drzwi


Zagadka 1

Chodzą obaj w zgodnej parze.

Razem stoją przez noc ciemną.

Lecz nigdzie nie pójdą same,

ale zawsze, zawsze ze mną.

………………………………..

Zagadka 2

Mieszka w zamku jak królewna

Dziwna jego praca

Raz na lewo, raz na prawo

W kółko się obraca.

……………………………………

Zagadka 3

Woskowe figury po pokoju chodzą

Bo to dzisiaj wyjątkowy dzień.

Gaśnie światło, świece płoną

I za cieniem snuje się cień.

…………………………………….

Zagadka 4

Kiedy sznurek się zapali,

płacze wokół koszulka.

I łez jest coraz więcej,

gdy coraz mniej jest sznurka.

………………………………………………….

Zagadka 5

Buty wychodzące, kubki mieszające

Serduszka czerwone, kości liczone

Liczby bajkowe, jednorożce morowe

To ………………………….andrzejkowe.


Rozwiązanie: buty, klucz, Andrzejki, świeca, zabawy.