Świetliki

Świetliki

poniedziałek, 28 listopada 2016

Adwentowe zmiany

Za oknami spore zmiany, więc nasza świetlica również przeobraża się i zmierza ku klimatom bardziej świątecznym :) Dzisiaj dowiedzieliśmy się co nieco o Adwencie: przygotowaniach do Świąt i oczekiwaniu na nie. 
Wiecie, że zwyczaj tworzenia adwentowych kalendarzy i wieńcy pochodzi z Niemiec? Tamtejsze dzieci tak niecierpliwe czekały na Święta Bożego Narodzenia, że dorośli postanowili im zobrazować upływający czas. Jest dużo opowieści o tym skąd tak naprawdę wziął się ten zwyczaj. Zapraszamy do przeczytania jednej z nich i zachęcamy do stworzenia własnego kalendarza adwentowego. My też stworzyliśmy nasz świetlicowy - zobaczcie sami! 


"Na pomysł stworzenia takiego wieńca wpadł ponoć 170 lat temu mieszkający w okolicach Hamburga Johann Hinrich Wichern. Poruszony losem ubogich dzieci, stworzył dla nich dom i opiekował się nimi, a wiadomo, że najwspanialszy okres w ciągu całego roku dla maluchów to właśnie Gwiazdka :). Dzieciaki nie mogły doczekać się ulubionego dnia w roku i im bliżej było do Bożego Narodzenia, tym bardziej zadręczały biednego Johanna Hinricha pytaniami o to, kiedy już będą święta.

Pewnego dnia wpadł on na pomysł, jak zobrazować dzieciom czas oddzielający je od Wigilii i stworzył z koła powozu wieniec z 19 małymi i 4 dużymi
 świecami. Każdego dnia zapalał kolejną małą świeczkę, a w każdą niedzielę - dużą świecę. W ten sposób było łatwiej zobaczyć dzieciom, ile dni zostało do 24. grudnia. Z czasem i inni przejęli ten zwyczaj, przy czym wieńce zostały uproszczone – miały tylko 4 świece symbolizujące poszczególne niedziele adwentowe."

/źródło: https://www.superkid.pl/tradycje-swiateczne-niemcy /