Świetliki

Świetliki

poniedziałek, 15 maja 2017

Hej blade twarze czyli o spotkaniu z Indianami słów kilka!

Wielokrotnie mogliście czytać o naszych tegorocznych podróżach dookoła świata. Rok szkolny wprawdzie zmierza ku końcowi, ale my nie ustajemy w naszych wycieczkach. Tym razem udaliśmy się do Ameryki, aby poznać kulturę i zwyczaje jej rdzennych mieszkańców. 

Mamy dla Was dziś propozycję indiańskich zabaw, w których sami uczestniczyliśmy, a które mogą być wypełnieniem Waszego czasu wolnego. Zachęcamy wszystkich do ich wykorzystania! 

INDIAŃSKIE IMIĘ I GEST
To modyfikacja bardzo popularnej zabawy "Imię i gest". Siadamy w kole, każdy z uczestników wymyśla dla siebie nowe, indiańskie imię (na wstępie możemy podać propozycje: Nocny Orzeł, Szemrzący Strumyk, Dzika Stokrotka, Wyjący Wilk itd.). Do imienia dokłada swój własny gest. Zadaniem każdego kolejnego uczestnika jest powtórzyć indiańskie imiona i gesty wszystkich dzieci, które prezentowały się przed nim. 

WYŚCIGI JASZCZUREK
Przygotowujemy kilka kilka jaszczurek według własnego pomysłu. Jaszczurka może powstać m.in. z filcu, folii piankowej, zamszu, grubszego materiału, tektury i powinna mieć wielkość ok. 20 cm. Do jaszczurki przywiązujemy sznurek długości ok. 5 m, którego koniec zawiązujemy na patyczku bądź słomce do napojów. Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba z każdej pary bierze na ręce zwierzaka, nadaje mu imię i wprowadza w dobry nastrój głaszcząc pieszczotliwie po grzbiecie, druga – rozwija sznurek i staje naprzeciwko swojego plemiennego kolegi. Na sygnał zawodnicy rozpoczynają wyścig –  jedna osoba zwija sznurek, a opiekun jaszczurki stopniowo zbliża się do zwijającego. Wygrywa dwójka, której jaszczurka okaże się najszybsza. 

SKRADANIE

Każdy Indianin musi umieć się skradać, jeżeli chce zapolować na zwierzynę i jej nie spłoszyć. Wybieramy jedno dziecko spośród grupy, które siedzi na środku sali z chustką zawiązaną na oczach - jest Indianinem. Następnie prowadzący wskazuje, które dziecko ma jak najciszej przejść obok Indianina jego prawą lub lewą stroną. Indianin ma za zadanie podnieść prawą lub lewą rękę do góry, w zależności od tego, z której strony słyszy, że ktoś się skrada. Jeżeli osoba skradająca zmyliła Indianina, wtedy w nagrodę zamienia się z nim miejscami.