Świetliki

Świetliki

czwartek, 26 października 2017

(Nie)zwykła chemia czyli jak z świetlicy powstało laboratorium

Dzisiejsze popołudnie upłynęło nam pod znakiem doświadczeń. Pobawiliśmy się w małych chemików i wykorzystując całkiem zwykłe przedmioty, czy substancje stworzyliśmy niezwykłe reakcje :) 
Tych, którzy mają ochotę wykonać w swoim "domowym laboratorium" doświadczenia odsyłamy do naszego archiwum http://swietlikigsp.blogspot.com/2015/11/to-jakies-czary.html . Dodatkowo poniżej umieszczamy opis eksperymentu  nazywanego "Chemiczne jojo". 

UWAGA! Pamiętajcie, że KAŻDE doświadczenie wykonujemy pod opieką dorosłych! 

CHEMICZNE JOJO

Przygotuj: sodę oczyszczoną, ocet, olej, wodę, krepinę o dowolnym kolorze lub barwnik, przezroczysty słoik lub dzbanek, strzykawkę, szklankę

1. Do szklanki wlewamy przegotowaną wodę (1/2 szklanki) i wkładamy kawałek krepiny bądź barwnika spożywczego. Uzupełniamy octem. Czekamy chwilę aż woda się zabarwi.

2. Do wysokiego naczynia (słoika lub dzbanka) wsypujemy pół paczki sody oczyszczonej, uzupełniamy olejem (wystarczy ok. 3/4 naczynia). 

3. Za pomocą strzykawki nabieramy zabarwioną wodę z octem i ostrożnie wstrzykujemy do sody z olejem. 

CO ZAOBSERWOWALIŚMY ? 

W oleju tworzą się kolorowe "bąbelki", które powoli opadają na dno nie pękając! Reagując z sodą na dnie znów unoszą się do góry - wędrują jak jojo! :)