Świetliki

Świetliki

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Dbamy o naszych skrzydlatych przyjaciół


Czy bociany przylatują do nas na wiosnę?
Czy sikorki lubią słoninę?
Jak nazywa się miejsce, do którego leśnicy wkładają pokarm dla saren?

Od tych i innych pytań zaczęliśmy nasze poniedziałkowe zajęcia. Po odpowiedzi na nie rozmawialiśmy o sposobach pomocy zwierzętom, szczególnie ptakom, zimą. Wprawdzie do nas sroga zima jeszcze nie przyszła, ale zawsze warto wiedzieć jak wesprzeć naszych mniejszych przyjaciół :) 

Zostawiamy Wam DEKALOG POMOCNIKA PTAKÓW i zapraszamy do naszej "karmnikowej" galerii. Miłego oglądania!

DEKALOG POMOCNIKA PTAKÓW:

1.Ptaki dokarmiamy tylko wtedy gdy zima jest śnieżna i mroźna.
2. Ptaki przyzwyczajają się do stałej dostawy pokarmu, więc jeśli już zaczynamy je dokarmiać, powinniśmy to robić regularnie przez całą zimę.
3. Karmniki należy umieszczać w miejscach zacisznych i niedostępnych dla takich drapieżników jak koty.
4. W karmniku należy utrzymywać czystość.
5. Nie zapominajmy o wodzie! Szczególnie przy mroźnej pogodzie ważne jest umieszczenie pojemników z wodą, którą ptaki będą pić
6. Naturalnym pokarmem dla ptaków są owoce i nasiona roślin, dlatego w miarę możliwości możemy z myślą o ptakach sadzić w naszych ogródkach takie rośliny jak jarzębina, kalina, głóg, dzika róża, czarny bez i inne. Nie ścinajmy kwiatów, bo pozostawione na nich nasiona są chętnie zjadane przez naszych skrzydlatych przyjaciół.
7. Sól jest dla ptaków niebezpieczna! Nie umieszczajmy w karmniku przyprawionych ziaren!
8. Dla ptaków wróblowatych (wróble, kowaliki, dzwońce) najlepszym pokarmem są ziarna zbóż i nasiona (słonecznik, siemię lniane, proso, pszenica). W sklepach zoologicznych można też kupić gotowe mieszanki takiego pokarmu.
9. Sikorkom możemy wywiesić kawałek surowej i niesolonej słoninki, jednak po 2-3 tygodniach powinniśmy ją zdjąć, gdyż zjełczała może zaszkodzić!
10. Kosy i kwiczoły bardzo chętnie zjedzą daktyle, rodzynki, pokrojone w cząstki jabłka lub rozłupane orzechy włoskie.
Źródło: www.superkid.pl