Świetliki

Świetliki

piątek, 5 stycznia 2018

Karnawałowe zabawy

Zdaniem niektórych karnawał zaczyna się wraz z początkiem nowego roku, jednak zwyczajowo za początek karnawału w 2018 roku możemy uznać dzień 6 stycznia. Żeby dobrze przeżyć karnawał trzeba się do niego przygotować. Nie inaczej jak przez przygotowanie karnawałowych masek, co też uczyniliśmy wczorajszym popołudniem w naszej świetlicy :) 

Był też czas na zabawy, które wywołały na naszych buziach uśmiechy i umiliły czas spędzony w świetlicy. Jeśli organizujecie swoje urodziny, bądź przyjęcie dla kolegów i koleżanek skorzystajcie z naszych propozycji zamieszczonych poniżej! Udanej zabawy! 
Worek przebieranek 

Dzieci stoją w kręgu i w takt muzyki podają sobie z rąk do rąk worek pełen przedmiotów. Kiedy muzyka przestaje grać, osoba trzymająca w danym momencie worek, losuje z niego jeden przedmiot i zakłada go na siebie. Warto zadbać o to, by w worku znalazły się śmieszne gadżety – kolorowe peruki, śmieszne gogle, wąsy, kapelusze. Dziecko wraca do kółka w nowym stroju, a zabawa trwa nadal.

Balonowe wędrówki

Wszyscy stoją w kole i poruszają się w rytm muzyki. Osoba prowadząca przynosi do koła kilka balonów, które dzieci będą musiały sobie podawać, tak żeby balon nie spadł na ziemię. Po każdym kółku, które balon pokona, prowadzący mówi, w jaki sposób podajemy sobie balony, np. łokciami, kolanami, brodami.

Wyścigi konne

Wszyscy uczestnicy zabawy siedząc, odgrywają sceny z wyścigu. Osoba prowadząca opisuje jego trasę, np. mówi „most”, a grupa imituje odgłos przejazdu przez most itp. W trakcie zabawy zwiększamy tempo wykonywania poleceń.

Przykładowe polecenia wydawane przez prowadzącego:
przez całą drogę klepiemy się w uda
dżokej żegna się z żoną -> wysyłany jeden całus
dżokej żegna się z dziećmi -> kilka całusów
most -> uderzanie pięściami w klatkę piersiową
trawa -> mówimy „szu, szu” i wykonujemy gest odgarniania trawy
pokrzywy -> odgłosy „aj aj aj!”
błoto – klepanie w policzki
mucha -> odgłosy „bzzzz” i próbujemy złapać ją w dłonie albo ją odpędzić
panie -> odgłosy „Aaaaa…”
panowie -> odgłosy „Uuuuu..”
przeszkoda -> klaśnięcie w dłonie
druga przeszkoda -> dwa klaśnięcia w dłonie itp.
skręt w prawo/lewo -> pochylamy się w daną stronę