Świetliki

Świetliki

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.13


Dzień 1 maja jest świętem Pracy na pamiątkę zajść, jakie miały miejsce w Chicago, w pierwszych dniach maja 1886 r. Doszło wówczas do masowych demonstracji robotników w obronie ośmiogodzinnego dnia pracy.
W dniu 1 maja obchodzimy także rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.).
POLSKA MOJA OJCZYZNA 
Kliknij obrazek👇
Autor: Agnieszka Socha-Biel
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. „Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli pogoni – rycerza galopującego na koniu – będącego herbem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych” (Niezależna.pl).
Barwy czerwone uznano za narodowe 3 maja 1792 r. – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji, zaś polska flaga ustanowiona została dopiero w 1919 r. Funkcjonuje również drugi, równoprawny wariant flagi, która na białym pasie ma umieszczonego centralnie Orła Białego jako herb Rzeczypospolitej. Takie flagi podnosi się jako bandery m.in. w placówkach dyplomatycznych, na lotniskach cywilnych i statkach. Dopuszczone jest także wieszanie flagi państwowej w formie pionowej wstęgi, banneru i kokardy.
W czasie II wojny światowej nad polskimi okrętami powiewały biało-czerwone bandery, a na skrzydłach samolotów widniały biało-czerwone szachownice. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec zawiesili biało-czerwoną flagę na budynku Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. W okresie komunistycznym flagi należało zdejmować w dniu 2 maja, ponieważ władze zakazywały obchodzenia przypadającej dzień później rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po roku 2000 powszechne stało się noszenie w tym dniu biało-czerwonej kokardy narodowej, który to zwyczaj spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński. Jest on kontynuowany przez jego następców – Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę.
Dzień Flagi jest obchodzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Na terenie Polski flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Święto flagi obchodzone jest również w innych krajach, m.in. w USA, Argentynie, Meksyku, Chinach, Turkmenistanie, Litwie, Ukrainie i Finlandii.
Opracowanie: Stanisław Zubek, Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich-----------------------------------------------------------
Poznajemy środki transportu


Rodzaje samochodów


Czy do babci, czy do szkoły,
na przystanek przez te doły
biegniesz szybko - sus za susem,
by odjechać..... (autobusem)

Nie zastąpi ci go nikt,
bo jest szybki, jedzie w mig.
Żaden spacer, marsz, czy pochód -
nie ma to jak swój..... (samochód)

Czyj szybszy - koledzy się droczą.
Dwa koła razem się toczą,
kierownica jest w nim sterem,
gdy odjeżdżasz swym...... (rowerem)

Nie popędzisz nim przez pola,
taka jest licznika wola.
Między zbożem, równym torem
podąża się we wsi..... (traktorem)

Piękne wnętrza, niczym w mieście
bilet w dobrym mieć to geście.
Wyprawa z tatą, czy z dziadkiem?
Przez morze popłynąć..... (statkiem)

Wczesnym świtem w morze ruszają,
dla turystów łowić co fale dają.
Potem wrzucą na patelnię i tacki.
Z rybami płynie już..... (kuter rybacki)

Były balony, sterowce były
lecz braciom Wright już się znudziły.
Stworzyli silnik, co miał swój polot
i zbudowali pierwszy.... (samolot)

Czy na Księżyc, czy na Marsa,
samolotem? - niezła to farsa.
Tu potrzebny wielki i śliczny,
w kosmos może tylko..... (statek kosmiczny)