Świetliki

Świetliki

środa, 29 kwietnia 2020

Najlepsze pomysły na spędzanie czasu w domowym zaciszu! cz.14

Święto Konstytucji 3 Maja- konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 r. ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.. Konstytucja ta 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Miała na celu zlikwidowanie wad systemu politycznego.

Konstytucja 3 Maja co to jest?
O konstytucji dowiesz z poniższej prezentacji. Poznasz tez jej autorów.


Tak wygląda strona tytułowa Konstytucji z 1791 r.

W 2007 r. kompozytor Marian Waśkiewicz skomponował “Hymn Konstytucji 3 Maja” do słów Zofii Pietrzyk. 
WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Polska pieśń patriotyczna powstała w związku z uchwaleniem polskiej konstytucji z 3 maja 1791 roku, znana też jako: Mazurek 3 Maja. Słowa napisał Rajnold Suchodolski, nieznany jest kompozytor. Tekst początkowo znany był jako wiersz. Został napisany w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski był uczestnikiem. Melodia ma cechy stylizowanego mazurka.

Posłuchaj hymnu Konstytucji 3 Maja


Kto wystąpił na obrazie Matejki dowiesz się z filmu.

Tutaj możesz zaśpiewać hymn Polski razem z chórem i orkiestrą. Słowa wyświetlają się podczas odtwarzania nagrania.

SPRAWDŹ SIEBIE 👍
Kliknij obrazek👇

Kliknij obrazek👇
 
Kliknij obrazek👇


---------------------------------------
Poznajemy Suwałki


KAMIENNA CÓRKA

W lesie koło Jałowa, przy głównej drodze, leży duży pokryty mchem głaz. Nikt nie pamięta od kiedy tam leży, znana jest tylko tragiczna historia jego pochodzenia...

Dawno, dawno temu, nad jeziorem Pobondzie, stała drewniana chatka. Mieszkała w niej uboga wdowa z córeczką Elgą. Wdowa cały dzień ciężko pracowała u bogatych gospodarzy jako wyrobnica. Zbierała także jagody i grzyby w lesie. A wszystko po to, aby córce nic nie brakowało do życia. Elga od najmłodszych lat była najładniej ubrana wśród rówieśniczek, jadła same najlepsze rzeczy. Matka niczego jej nie żałowała. Niestety wdzięczność córki z miłością matczyną nie szła w parze. Wręcz z każdym dniem Elga stawała się gorsza, opryskliwsza i bardziej leniwa. Żądała tylko coraz to nowych stojów i całymi godzinami przeglądała w toni jeziora, podziwiając swą urodę. Matka nie raz, choć na próżno, prosiła swą córkę o pomoc w pracy. Wyrodnej córki nic nie wzruszało - ani łyz ani upomnienia życzliwych sąsiadów. Elga ubierała się coraz strojniej i bawiła całymi nocami i dniami. 

Przyszedł w końcu dzień kiedy chora, spracowana matka nie miała już siły podnieść się z łóżka. Prosiła córkę o pomoc, o podanie chociaż szklanki wody. Eldze obca była miłość i litość. Pozostawiła matkę samą sobie i poszła do lasu pleść wianki i stroić nimi głowę. Umierająca matka napróżno wołała imię córki... Na polanie, gdzie Elga zbierała kwiaty, pojawił się siwobrody starzec. Oparł się na sękatym kiju i dłuższy czas przyglądał dziewczynie. 
- Dlaczego nie zostałaś przy umierającej matce? - zapytał w pewnym momencie. Elga tylko sie roześmiała i zamrugała do niego figlarnie. Starzec się rozgniewał, aż echo poniosło po lesie jego głos:

- Elgo, matka nie żałowała dla ciebie swojego tudu. Bądź więc przekleta za twą niewdzięczność i brak miłości. Zamieniam cię w zimny głaz - taki, jakie było twoje serce. Będziesz kamieniem tak długo, aż woda wyżłobi na nim bruzdy, jakie łzy rozpaczy wyrzeźbiły na twarzy twej matki. Dopiero wówczas będziesz wolna. 

I w jednej chwili postać śmiejącej się dziewczyny przemieniła się w zimny kamień, który po dziś dzień leży przy wspomnianej drodze...
Zapraszamy na Suwalszczyznę i na jej niezwykły Baśniowy Szlak,

który wiedzie przez doliny Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy.

Szlak z siedmioma głównymi przystankami - ciekawie zagospodarowanymi miejscami wypoczynku, zabawy, rekreacji i edukacji, zwanymi potocznie Wioskami Bajek. Bazują one na twórczości Marii Konopnickiej, legendach regionalnych i wątkach baśniowych.  Każda z wiosek poświęcona jest innej tematyce, ma własne postaci patronów – przewodników, oddzielny pakiet gier, zabaw, animacji i scenariuszy zajęć z dziećmi i młodzieżą. Do całej trasy Baśniowego Szlaku przygotowano karty wędrowców ułatwiające i urozmaicające zwiedzanie. Mała Karta Wędrowca prowadzi po terenie danej wioski, zaś Duża Karta Wędrowca posłuży podczas odwiedzania całego szlaku - otrzymania pieczęci oraz zdobywania nagród, to również pamiątka z odbytej podróży.

Zaułek Krasnoludków

Pierwszym przystankiem na Baśniowym Szlaku jest Zaułek Krasnoludków przy Muzeum słynnej suwalczanki Marii Konopnickiej - w miejscu, gdzie poetka przyszła na świat i spędziła swoje dzieciństwo.
W malowniczym ogrodzie, na zapleczu domu pisarki, niania Anusia,w dyskretnym towarzystwie Króla Błystka i jego świty, zabiorą nas w baśniowy świat w poszukiwaniu gąsek sierotki oraz skarbu króla krasnoludków. Nasi przewodnicy opowiedzą legendę o powstaniu Suwałk, zaproszą do wspólnej gry pionkami „olbrzymami”, pozwolą pokręcić się na karuzeli stylizowanej na te z epoki M. Konopnickiej. Potem przejrzymy się w niezwykłych lustrach i wsłuchamy w melodie kataryniarza, a na koniec miła niespodzianka i pamiątkowe zdjęcie na tronie królewskim.

SUWAŁKI, ul. Kościuszki 31, w ogrodzie przy Muzeum im. Marii Konopnickiej,

Wioska Wesołych Wędrowców


Zaledwie kilka kilometrów od Suwałk mamy następny baśniowy przystanek – Wioskę Wesołych Wędrowców.
Znajdziemy tu: wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasiną Chatę, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec. Z Jankiem Wędrowniczkiem i krasnoludkiem Podziomkiem poznamy zagadki z życia wsi, sztukę wytwarzania mąki i łowienia ryb, dowiemy się także skąd wzięła się sieja na Suwalszczyźnie. W tajemnice meteorologii wprowadzi nas największy na świecie termometr.
NOWA WIEŚ 9 k/Suwałk, przy Ośrodku "Maniówka",

Wioska Darów Lasu


Wędrując doliną Rospudy, przez Raczki i Dowspudę, słynną z pałacu Paca oraz przez królewskie miasto Augustów, w sercu Puszczy Augustowskiej odkryjemy Wioskę Darów Lasu.
Tutaj Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek pomogą odszukać rodzinę łosi i policzyć borsuki, opowiedzą też wzruszającą legendę o miejscowym kamieniu. W Jagodowym Borze, jagodową ścieżką dotrzemy do pajęczych sieci, a potem natrafimy na mrówczy kopiec z mrówkami olbrzymami. Nie lada sztuką w tej piaszczystej krainie będzie znalezienie wody. Bardzo pomocna okaże się budowla wodna – co to takiego, musimy odkryć i doświadczyć sami…
KOPIEC 7, gm. Sztabin k/Augustowa, „Janewiczówka”,

Wioska Dwóch Mistrzów


Kolejnym przystankiem na szlaku jest Puńsk – polska stolica Litwinów i  Wioska Dwóch Mistrzów, z których „jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami”.
Tutaj poznamy przejmującą legendę o królowej jezior „Pięknej Jegli i wężu Żaltysie”. Nadworny pisarz królestwa krasnoludków - Koszałek Opałek poprowadzi nas przez labirynt języków, Aleję Słów i na Polanę Rozmów, a w towarzystwie świerszcza Sarabandy poznamy tańce i kulturę sąsiedzkich narodów i spróbujemy gry na wybranym instrumencie w muzycznej jurcie.
PUŃSK, ul. Szkolna 67, przy skansenie za karczmą,

Wioska Zapomnianych Wojów


Kolejne przygody czekają nas w Bakałarzewie, w dolinie Rospudy, gdzie poznamy historię pradawnego, walecznego ludu Jaćwingów.
Tutaj Mikuła i Pakuła – rycerze króla Błystka z krasnoludkiem Pietrzykiem wydadzą komendę: „Wszyscy w drogę wyruszają, Jaćwingowie już czekają!”. Oj, niełatwa to będzie wędrówka z przejściem linowym i norą złodzieja pereł. Jeśli komuś uda się dostać do grodziska jaćwieskiego - pozna zapewne miejscową legendę „Stary Skazdub” i może spotka wielkiego, jaćwieskiego wodza Skomanda…
BAKAŁARZEWO, ul. Młyńska 11, przy Gminnej Bibliotece Publicznej,

Dolina Przygód nad Szeszupą


Dolina Przygód nad Szeszupą - tajemnicza kraina rzek i jezior. W przemierzeniu oryginalnej trasy, z torem przeszkód i ścieżką zdrowia, pomocny nam będzie krasnoludek Sikorek.
Z nim wykonamy niełatwe zadania, poznamy zwyczaje  ptaków, dzika, łosia, bobra, zająca i staniemy oko w oko z mamutem zamieszkującym niegdyś te tereny.  A na koniec wsłuchamy się w przejmującą legendę o duszy pokutującej w postaci wilka, którego przed wieloma laty można było spotkać
nad Szeszupą…
RUTKA-TARTAK, ul. 3 Maja, zakole rzeki Szeszupy przy moście,

Miasteczko Sekretnych Uliczek


Podczas naszej wędrówki Baśniowym Szlakiem zawitamy do Sejn – małego miasteczka nad rzeką Marychą. Znajdziemy tu ciekawe ślady wielokulturowości tych ziem - dawną synagogę i dom talmudyczny, a także piękną bazylikę i dawny klasztor dominikanów.
Patroni wioski - dziadek i krasnoludek Krężołek - paź króla Błystka, zaprowadzą nas do domów: starowiera bednarza, litewskiego piekarza, polskiego szewca i żydowskiego krawca. Poznamy też ich świątynie: bazylikę, synagogę, molennę i zbór oraz legendę o powstaniu Sejn. Potem udamy się do piaskowej budowli nad tajemniczą rzeką. W każdym z tych miejsc czekają nas zadania do wykonania i niezwykłe przygody…
SEJNY, ul. Konarskiego 23A, przy stadionie miejskim